Nowy sklep

już ON-LINE

Co warto wiedzieć o szkarlatynie?

Szkarlatyna inaczej zwana płonicą, to choroba, która gdy nie zostanie prawidłowo wyleczona lub pozostanie niedoleczona, może być niebezpieczna. Wirus przenoszony jest bowiem drogą kropelkową.
Czerwona wysypka na ciele
Źródło: 123RF

Spis treści

Szkarlatyna działa na zasadzie amplitudy, czyli co kilka lat liczba zachorowań wzrasta, a później zmniejsza się. Wystarczy, że w szkole czy przedszkolu pojawi się jedno chore dziecko, aby zarazić kilka, a nawet kilkanaście innych.

Reklama

Szkarlatyna u dzieci

Co zatem należy o niej wiedzieć? Oto krótki przewodnik dla rodziców.

  1. Szkarlatyna jest często mylona z anginą. Zdarza się, że nawet pediatrzy przy pierwszym kontakcie rozpoznają anginę zamiast szkarlatyny. Powód – objawy obu chorób są podobne, zwłaszcza w pierwszych dniach choroby.
  2. Choroba wylęga się od 1 do 7 dni, zwykle jest to około 4 dni.
  3. Objawy choroby to: wysoka gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza), ból gardła, obłożony i pokryty białym nalotem język. Często także pojawiają się wymioty i  bóle brzucha. Dopiero po 3-4 dniach pojawia się u chorego malinowy język oraz wysypka rumieniowa na ciele.  Plamki są maleńkie (jak drobne nakłucia), pojawiają się na szyi, twarzy i na piersiach, a także w okolicach pachwin, w miejscach zgięć łokci i pod pachami. Charakterystyczne jest to, że wysypki nie ma wokół ust i nosa, nazywa się to miejsce trójkątem Fiłatowa.
  4. O tym, że chory przeszedł szkarlatynę świadczy łuszczenie się skóry, głównie na dłoniach i stopach. Łuszczenie następuje po około 3 tygodniach po chorobie, gdy pacjent czuje się już zupełnie dobrze.
  5. Leczenie musi odbywać się tylko pod okiem lekarza. Przy szkarlatynie niezbędne jest podanie antybiotyku, który przepisze lekarz. Pamiętajmy, aby zalecaną dawkę zużyć do końca, nie wolno samowolnie przerwać kuracji nawet, gdy nasze dziecko już nie gorączkuje i czuje się lepiej. Niedoleczona szkarlatyna może powodować groźne powikłania.
  6. Postępowanie w trakcie choroby to przede wszystkim, oprócz wizyty u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń, podawanie choremu dużo wody, dieta lekkostrawna i pozostanie w domu minimum dwa tygodnie. Chorego należy w domu izolować. 
  7. Uwaga: wskazane jest po przebytej chorobie zrobienie badania ogólnego moczu, aby wykluczyć powikłania (około 2-3 tygodnie po chorobie)

Piotr Wiechowski

Czytaj też: Choroby, które należy zgłaszać do sanepidu

Zobacz: Wysypka - poznaj po niej chorobę dziecka

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)