Co warto zabrać na szlak zimą

Starannie się przygotuj, a na pewno wrócić bezpiecznie

Przed wyruszeniem w teren powinniśmy wiedzieć, ile zamierzamy danego dnia spędzić w terenie. Inaczej przygotuję się do trasy położonej w niższych partiach gór przy udeptanym szlaku niż w wysokich górach na świeżym śniegu. Planowany czas pobytu w terenie ma tutaj kluczowe znaczenie. Inaczej spakujemy tobołek na 4 godz, a inaczej na 12 godz. Przyjmijmy kilka wariantów tras i pakunków.

Samotny spacer po szlaku, nie wymagający dużej kondycji, temperatura minus 10 stopni, szlak ubity, czasami bardzo śliski, szacowany czas pokonania całości - 5 godz.

Jeśli wyruszamy na szlak sami, zawsze pownniśmy powiadomić kogoś o trasie jaką zamierzamy pokonać, a po powrocie zameldujmy swoją obecność. 5-cio godzinnego spaceru nie powinniśmy zaczynać od razu po posiłku. Nie możemy także zaczynać całkiem głodni. W czasie wędrówki raczej nie nastawiajmy się na obfite posiłki, najlepiej zabrać ze sobą to, co wam smakuje najbardziej. Weźmy jednak pod uwagę, że jest minus 10 stopni: woda bez odpowiedniego przechowania zamarza, batony i czekolada kamienieją.

Co się zatem sprawdza jako posiłek:

  • baton musli bez czekolady,
  • suszone owoce, rodzynki, morele, jabłka
  • chipsy, najlepsze solone
  • kanapka, jeśli nie ma minus 30 stopni będzie ok, ja preferuję grubą pierś z kurczaka

Napoje

Termos z czymś gorącym - może być herbata z miodem, cytryną, dodatkiem rumu, może być gorący barszcz czerwony lub bulion.
Jeśli korzystamy z camelbaga warto zadbać o jego ciepło, firma deuter produkuje kubraczki które trzymają temperaturę około 4 godz, wlewamy do worka gorący napój i całość pakujemy w kubraczek.

Ubiór

Góra: 3 warstwy

  • koszulka rozprowadzająca wilgoć, najlepiej z coolmaxu lub innego oddychającego materiału
  • bluzka czy bluza, która przechwytuje wilgoć z koszulki i odprowadza dalej do góry
  • bluza lub kurtka, zależy od jakości i ciągłości poruszania - Windstopper, Softshell, Windshell, goretex czy inny tex, im lepsza ciągłość poruszania i mniej przystanków tym chłodniej możemy się ubrać.
  • bluza dodatkowa na wszelki wypadek w plecaku, gdyby np. załamała się pogoda

Dół: Spodnie. Jeśli mamy sprawdzone lekkie spodnie trekkingowe to pod nie możemy założyć coś cieplejszego, ocieplane lajkry biegowe czy kalesony.

Buty

Buty to preferencja subiektywna, niektórzy nie wyobrażają sobie pokonywania trasy bez butów trekkingowych za kostkę z membraną kończącą się na ….tex, do tego wysokie ochraniacze od śniegu. Inni nie chcą dźwigać ciężaru takich butów i wybierają sportowe trialowe buty biegowe pod kostkę, do biegania w terenie, na krótkich trasach nie odradzam takiego obuwia, można je nieco ulepszyć - zakładając lekkie stuptuty lub dorabiając kolce wkręcając w podeszwę krótkie wkręty pełniące funkcję kolców.

Firma icebug produkuje takie zimowe górskie lekkie buty trekkingowo biegowe. Oczywiście czapka i rękawiczki, telefon komórkowy, mapa, okulary przeciwsłoneczne - czasem bardziej niezbędne zimą niż latem oraz jakieś pieniądze. Ważny jest także krem ochronny, od wiatru mrozu i słońca.

Duże wsparcie dają  kije trekkingowe, jeśli ktoś ma mogą być od nordic walking, kije odciążają kolana przy podejściach i zejściach, przyspieszają podchodzenie pod wzniesienia.


Wariant 2
3 osobowa grupa, szlak 1000 - 1500  m.n.p.m temperatura  odczuwalna od minus 3 stopni w obszarze lasu i minus 20 po wyjściu na teren otwarty, silny wiatr, w lesie szlak ubity nie zawiany, w terenie otwartym szlak czasami niewidoczny i nieubity, szacowany czas pokonania całości min 7 godz max 10 godz.
Na tak długą wyprawę każdy z uczestników powinien zabrać to co wymieniłem w wariancie 1
Dodatkowo :
Latarka - polecam czołówki
Mapa + kompas, może być GPS - dedykowany z mapą lub program nawigacyjny zainstalowany w telefonie do którego jest dodatkowy zapasowy akumulator.
Folia NRC - przynajmniej jedna na 2 osoby.
Chemiczny ogrzewacz, przyda się przynajmniej jeden.
Zapasowe skarpetki na zmianę lub dobre skarpety typu seal skin neoprenowe.

Na taki szlak polecam buty z kolcami lub ewentualnie raki, aby się nie ślizgać, jeżeli nie ma zbyt dużej warstwy śniegu, ciągnięcie ze sobą rakiet jest zbędnym obciążeniem, rakiety przydają się gdy zapadamy się powyżej kolan.
Kije trekkingowe- odciążają kolana i przyspieszają podejścia, pomagają także przy zejściach.
Gwizdek, małe lusterko - jeśli szlak jest trudny, i zdarzy się jakiś wypadek, gwizdek czy lusterko pomagają w lokalizacji.
Kawałek liny, cienkiej linki, powiedzmy 10 metrowy odcinek, przydaje się czasem do holowania kogoś kto ma aktualnie kryzys mocy.

Wariant 3
Rodziny spacer doliną, rodzice i 2 dzieci - 4 i 9 lat, temperatura około zera stopni, oblodzona droga, wyjście od parkingu do schroniska i powrót, szacowany czas 4 godz.
W tej wersji zwykle rolę wszystko zabieracza dzierży ojciec rodziny. Na taki szlak polecam zabezpieczyć podeszwy butów kolcami, mogą być specjalne buty icebug, mogą być np 4 wkręty na podeszwę, lub antypoślizgowe nakładki. Polecam też zabrać np sanki, mogę być ciągnięte puste w górę a zbawienne w drodze powrotnej, czasem zmieści się mama z dziećmi ;)

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!