Co zrobić, gdy dokuczają stawy?

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Na łamanie w kręgosłupie, bóle krzyża narzekają nie tylko osoby starsze. Coraz częściej spotyka to ludzi młodych.

Spis treści

Jesienią i zimą jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i przemarznięcia. Nagłe zmiany temperatur najbardziej odczuwają nasze stawy.

Chociaż łamanie w kręgosłupie, rwanie w kościach, bóle krzyża, opuchnięte stawy to dolegliwości charakterystyczne  dla osób podeszłym wieku, coraz częściej uskarżają się na nie osoby młode.

Czytaj: Jak dbać o stawy

Dlaczego reumatyzm atakuje młodych ludzi?

Schorzenia reumatyczne pojawiające się w młodym wieku są spowodowane najczęściej wymuszoną pozycją ciała, siedzącym trybem pracy, a także przebytymi urazami oraz tłustą dietą i brakiem ruchu. Uprawiamy za mało sportu, a zamiast aktywności fizycznej wybieramy jazdę samochodem lub autobusem.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów

Twoje stawy się buntują? Oto jak sobie pomóc

Wykonanie kilku ćwiczeń nie zajmie więcej niż 10 minut dziennie. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię. Jeśli większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, wystarczy zmieniać często ułożenie ciała, a także unikać krepujących, ciasnych ubrań. Odpowiednio dobrane obuwie zapobiegnie obciążeniu stawów i przyniesie ulgę dla kręgosłupa.

Ukojenie dolegliwości ze strony układu kostnego polega głównie na zastosowaniu terapii ciepłem np.: stosowanie prądów wysokiej częstotliwości, promieni podczerwonych, ultradźwięków oraz masaży mających działanie rozgrzewające i rozluźniające mięśnie.

Czytaj również: Dysplazja stawu biodrowego

Popularnym ratunkiem na schorowane stawy są także dostępne w aptece maści i plastry o właściwościach przeciwbólowych i rozgrzewających. Z medycznego punktu widzenia takie substancje nie powodują skutków ubocznych, jednak działają na krótką metę.

ag, SZO

Zobacz: Jak walczyć z chorobami stawów?

Czytaj też: Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam