Co zrobić, gdy dokuczają stawy?

Starszy niż rok
Na łamanie w kręgosłupie, bóle krzyża narzekają nie tylko osoby starsze. Coraz częściej spotyka to ludzi młodych.
 

Jesienią i zimą jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i przemarznięcia. Nagłe zmiany temperatur najbardziej odczuwają nasze stawy.

Chociaż łamanie w kręgosłupie, rwanie w kościach, bóle krzyża, opuchnięte stawy to dolegliwości charakterystyczne  dla osób podeszłym wieku, coraz częściej uskarżają się na nie osoby młode.

Czytaj: Jak dbać o stawy

Dlaczego reumatyzm atakuje młodych ludzi?

Schorzenia reumatyczne pojawiające się w młodym wieku są spowodowane najczęściej wymuszoną pozycją ciała, siedzącym trybem pracy, a także przebytymi urazami oraz tłustą dietą i brakiem ruchu. Uprawiamy za mało sportu, a zamiast aktywności fizycznej wybieramy jazdę samochodem lub autobusem.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów

Twoje stawy się buntują? Oto jak sobie pomóc

Wykonanie kilku ćwiczeń nie zajmie więcej niż 10 minut dziennie. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię. Jeśli większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, wystarczy zmieniać często ułożenie ciała, a także unikać krepujących, ciasnych ubrań. Odpowiednio dobrane obuwie zapobiegnie obciążeniu stawów i przyniesie ulgę dla kręgosłupa.

Ukojenie dolegliwości ze strony układu kostnego polega głównie na zastosowaniu terapii ciepłem np.: stosowanie prądów wysokiej częstotliwości, promieni podczerwonych, ultradźwięków oraz masaży mających działanie rozgrzewające i rozluźniające mięśnie.

Czytaj również: Dysplazja stawu biodrowego

Popularnym ratunkiem na schorowane stawy są także dostępne w aptece maści i plastry o właściwościach przeciwbólowych i rozgrzewających. Z medycznego punktu widzenia takie substancje nie powodują skutków ubocznych, jednak działają na krótką metę.

ag, SZO

Zobacz: Jak walczyć z chorobami stawów?

Czytaj też: Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA