string(8) "szukanie" Coaching zdrowego stylu życia

Coaching zdrowego stylu życia

Jak uświadomić pracującym znaczenie zdrowia i zachęcić ich do dbania o „jedyne ciało, jakie kiedykolwiek będą mieli”? Tempo życia, pośpiech, stres nie pomagają nam pamiętać o tym, co naprawdę ważne. A przecież zdrowe ciało to również zdrowe emocje, odporność psychiczna, lepsza kondycja i bardziej pozytywne podejście do życia. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi coaching zdrowego stylu życia, wspierając ludzi w przemodelowaniu trybu życia na taki, który doda im witalności i energii.

Spis treści

Coaching – tylko moda czy prawdziwe dobrodziejstwo?

Od kilku lat coraz więcej mówi się o coachingu w każdym aspekcie. I po części jest to zła sława. Jak to często bywa, modny temat szybko został podchwycony przez osoby niekoniecznie znające się na temacie i wdrażany do projektów, które z coachingiem nie mają nic wspólnego. Tymczasem coaching to zwykłe narzędzie, które dobrze stosowane przez przygotowane do tego osoby może przynieść dużo dobrego.

Co to jest coaching?

Zgodnie z definicją International Coach Federation coaching jest procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. Coachowie pracują z klientami nad zagadnieniami związanymi z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi.

Coaching nie jest dobry dla każdego. Trzeba mieć przekonanie do tej metody, rozumieć, na czym polega, oraz być zmotywowanym do osiągnięcia celu.

Od coachingu do zdrowia

O ile w Polsce coaching jest metodą stosunkowo młodą i stosowaną od niedawna, głównie w obszarze biznesu (coaching menedżerski, coaching kariery), o tyle za granicą znany jest już od lat. Jest tak popularny, że w ramach głównego nurtu wyłoniły się odrębne obszary, takie jak coaching małżeństw, coaching relacji, coaching duchowy, coaching małego biznesu, coaching liderów małych grup. Jest wśród nich coaching zdrowego stylu życia i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Do coacha zgłaszają się osoby, które chcą skoncentrować się na wyrobieniu nowych zdrowych nawyków i na zdrowym odżywaniu. To osoby, które rozumieją, że ciało może pracować dla nich lub przeciw nim. I wybierają tą pierwszą wersję.

Czytaj też: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, coach... Kto jest kim?

Jak to działa?

Wstępnym etapem pracy z klientem jest diagnoza stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Klient pytany jest o styl życia, dietę, aktywność fizyczną. Co chciałby zmienić, a co zostawić. Co mu dodaje energii, co ją odbiera. Jak wygląda typowy plan jego dnia. Na podstawie diagnozy ustalane są konkretne cele w wymienionych wyżej obszarach i klient małymi krokami wspierany przez coacha zaczyna je wdrażać w życie. To spokojna, metodyczna droga ku dobrej energii, sprawności fizycznej i zdrowiu.

Coaching zdrowego stylu życia wchodzi do polskich firm: - Misją naszej firmy jest promocja zdrowych nawyków wśród pracowników polskich firm – mówi Tomasz Mendak, Health&Wellness Manager firmy Workmed – Staramy się realizować ją na wielu różnych poziomach. W tradycyjnym ujęciu były to głównie szkolenia psychologiczne, audyty ergonomiczne, masaże, konsultacje medyczne. Od pewnego czasu jednak wprowadzamy do oferty nowe usługi, w tym Coaching Zdrowego Stylu Życia dla kadry menedżerskiej. Mamy pierwszych „absolwentów”. Efekty są obiecujące, program podoba się, a coaching okazał się skutecznym narzędziem zmiany nawyków.

Obserwując polskie i światowe media, można zauważyć rosnące zainteresowanie tematyką zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Jest to bardzo korzystny trend, szczególnie jeśli uwzględni się takie zjawiska jak starzenie się społeczeństw i rosnącą ilość chorób cywilizacyjnych. Nie dziwi zatem, że również pracodawcy coraz częściej decydują się na wdrażanie w firmach programów rozwijających kulturę prozdrowotną.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij