Ćwiczenia antystresowe pomagają chorym na raka piersi

Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi
 

Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym- informuje "Western Journal of Nursing Research ".

Czytaj więcej: Kto jest narażony na raka piersi?

Depresja u kobiet z rakiem piersi

Kobiety z rakiem piersi mają znacznie większe szanse na przeżycie niż kilkadziesiąt lat temu, jednak około połowy z tych, które przeżyły cierpi na depresję. Zdaniem naukowców z University of Missouri może im pomóc technika redukująca stres.

Badacze wykazali, że metoda znana jako "redukcja reakcji na stres poprzez koncentrację" (MBSR) i obejmująca elementy jogi oraz medytacji została stworzona pod koniec lat 70. przez Jona Kabat-Zinna dla pacjentów kliniki uniwersyteckiej w Worcester w stanie Massachusetts. Jej program obejmuje grupowe sesje trwające od ośmiu do dziesięciu tygodni - w tym czasie ćwiczący praktykują medytację, dyskutują o sposobie reakcji swoich ciał na stres i uczą się technik pozwalających sobie z tym radzić.

Jak wynika z obecnych badań, kobiety praktykujące MBSR miały niższe ciśnienie tętnicze krwi wolniejsze tętno i oddech, były także w lepszym nastroju. Ważnym elementem jest przynajmniej częściowe przywrócenie zaburzonego przez chorobę poczucia kontroli nad swoim życiem.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Czytaj także: Choroba Amazonek – jak wykryć raka?

szo/(PAP)

Czytaj także: Angelina Jolie poddała się podwójnej mastektomii

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA