Ćwiczenia, które szkodzą

Starszy niż rok
Ćwiczysz i ćwiczysz, a efektów nie widać? Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniasz.
 Nikt dziś nie ma czasu na nieefektywne ćwiczenia. Bo po co je wykonywać w takim razie? No właśnie! Zamiast nieskutecznie męczyć się na siłowni sprawdź najpierw, na co trzeba zwrócić uwagę, by Twoje wysiłki nie poszły na marne!Powolne przyciąganie i opuszczanie ciężarów na atlasie, w pozycji siedzącej, plecami do oparcia; pracują ręce, drążek przyciągany jest do karku.

Poznaj: Szybki i łatwy trening na piękne ramiona

Problem: Tylko osoby z bardzo ruchomymi i wyćwiczonymi barkami mogą poprawnie wykonywać to zadnie. Tu podstawowym problemem jest ruch. Porywanie się od razu na atlas może skończyć się łzami. A jeśli w dodatku drążek uderza nam o kark, może dojść do przesunięcia kręgów.
 

Rada: Usiądź w pozycji prostej tak, byś drążek mógł przyciągać do klatki piersiowej. Drążek chwyć szeroko, a ciężar staraj się przyciągnąć do mostka. Pamiętaj, że ruszać mogą się tylko ręce. Unikaj podnoszenia tułowia z ławeczki.W pozycji stojącej podnoszenie sztangi nad głowę i powolne opuszczanie jej na kark; pracują tylko ręce.
 

Problem: Taki sam jak w przypadku podobnych ćwiczeń na atlasie. Można uszkodzić sobie barki i kręgi szyjne, jeśli nie ma się wystarczająco dużo siły i nie wie się, jak poprawnie wykonać podnoszenie.
 

Rada: To samo ćwiczenie można bezpiecznie wykonywać, opuszczając sztangę na mostek, a nie na kark. Ćwiczenie to można robić i na stojąco, i na siedząco.W pozycji stojącej podciąganie sztangi wzdłuż tułowia (do brody) i jej powolne opuszczanie; pracują ręce.
 

Problem: Przyciąganie sztangi w nieodpowiedni sposób, w tym uderzanie nią o ramiona, może spowodować urazy w okolicach ramion i podrażnienie nerwów.
 

Rada: Podobny efekt można wykonywać, podnosząc na wysokość ramion ciężary opuszczone na boki naszego ciała.Siedzisz na suwnicy i odpychasz nogami ciężary; w pozycji półleżącej, pracują nogi.
 

Problem: W zasadzie ćwiczenie jest proste, ale problem pojawia się, gdy zegniesz nogi za mocno (więcej niż 90 stopni). Może to zaszkodzić Twoim plecom i kolanom.
 

Rada: Nie zginaj kolan bardziej niż 90 stopni i unieruchom swoją pupę, by nie mogła się przesuwać podczas ćwiczeń.Przysiady z obciążeniem na ramionach - ćwiczenie na maszynie Smitha, w pozycji stojącej, pracują nogi.
 

Problem: Duże obciążenie, dlatego czasem może dojść do kontuzji w wyniku niefortunnie przybranej pozycji. Dodatkowo wiele osób zbyt daleko od maszyny stawia nogi, co zmniejsza efektywność ćwiczenia.
 

Rada: Stojąc prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, powoli opuszczaj ciało, a plecy trzymaj proste. Podczas robienia przysiadu przesuwaj biodra do tyłu, jakbyś miał usiąść na krześle. Nie uginaj kolan bardziej niż na 90 stopni.Ćwiczenia kardio to ćwiczenia aerobowe. Od nich zaczyna się trening i na nich się kończy. Zaliczamy do nich np. bieżnię i rowerek.
 

Problem: Jeśli ustawisz sobie za wysokie tempo na początek ćwiczeń, to możesz się zmęczyć nawet w ciągu 10 min. Później nie będziesz w stanie efektywnie wykonywać żadnych dodatkowych zadań.
 

Rada: Zgłoś się do trenera i ustal z nim plan ćwiczeń. Wykwalifikowana osoba podpowie, jak długo i jak intensywnie powinieneś ćwiczyć w danym momencie.

Czytaj też: Zumba – sport i zabawa w jednym

Czytaj też: Aerobiczna szóstka weidera - plan ćwiczeń na płaski brzuch

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA