Ćwiczenia na jesień. Doładuj się pozytywną energią!

Jesień zbliża się do nas coraz większymi krokami. Co za tym idzie - sezon grypy i przeziębień za pasem. Zamiast łykać witaminowe suplementy albo chować się przed chłodniejszą aurą w domu, lepiej wzmocnij swoją odporność aktywnością fizyczną. Dodatkowy plus? Przegonisz jesienną chandrę na dobre!
jesień energia sport

Spis treści

Na dobry początek - rozgrzej się

Zawsze zaczynaj od rozgrzewki. Nieważne, czy będziesz wykonywać ćwiczenia w domu, czy na świeżym powietrzu, seria wymachów, krążeń i skłonów uchroni cię przed kontuzją.

Ponieważ w jesiennym treningu stawiamy na pozytywne doładowanie się energią, proponujemy, by już rozgrzewka była dość dynamiczna. Zacznij od maszerowania w miejscu. Następnie przejdź do lekkiego truchtu. Potem wykonaj od 5 do 8 ćwiczeń, każde powtórz 10 razy. Oto przykładowe ćwiczenia:

  • kołyska na stopach (naprzemienne wspinanie się na palce i przechodzenie na pięty);
  • krążenia ramion,
  • swobodne wymachy i zamachy nogą;
  • unoszenie kolan (możesz dodać unoszenie ramion),
  • pajacyki.

Część właściwa

Teraz jesteś gotowy do właściwego treningu. Polecamy ci wyjście w plener - złapiesz ciepłe, jesienne promienie słońca i lepiej się dotlenisz. Świetnym rozwiązaniem będą siłownie “pod chmurką”, które znaleźć można w coraz to kolejnych parkach. Instrukcje użytkowania znajdują się na każdej maszynie.

Najpierw sprawdź, czy potrafisz wykonywać ćwiczenia na poszczególnych stanowiskach i czy któreś z nich zbyt mocno cię nie obciąża. Wyeliminujesz przy tym też te, które nie sprawiają ci przyjemności.

Decyzja podjęta? Zaplanuj zatem strukturę swojego treningu. Przykładowo: wybrałeś 8 stanowisk. Wykonaj na każdym z nich po 8-10 powtórzeń albo ćwicz na każdym przez minutę - i tak kolejno przechodź do kolejnej maszyny. Całość powtórz jeszcze raz.

Możesz też inaczej: Wykonaj założoną liczbę powtórzeń na pierwszej “stacji”, odpocznij minutę i powtórz całość raz jeszcze. Dopiero potem zabierz się za ćwiczenie ze stacji drugiej. Ćwicz według tego schematu, aż przejdziesz przez wszystkie 8 stanowisk. Pamiętaj też, by zawsze odpocząć minutę pomiędzy stacjami.

Reklama

Ale to jeszcze nie wszystko!

Na koniec treningu bezwzględnie obowiązują ćwiczenia wyciszające i rozciągające! Są tak samo ważne w ochronie przed urazami, co te rozgrzewające. By wyciszyć serce, unoś bokiem ramiona do góry, uginaj przy tym lekko kolana i głęboko wdychaj powietrze. Przy wydechu opuść ramiona i wyprostuj się. Świetnie rozciągnie cię też wspinanie na palce i sięgnie rękoma wysoko nad głową - jakbyś chciał wkręcić żarówkę.

Życzę mnóstwa energii w trakcie i po treningu!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->