Czego nie jeść w ciąży?

Starszy niż rok
Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Pełen jest on zmian zarówno w świecie zewnętrznym przyszłej mamy, jak i w niej samej. Mnóstwo rzeczy trzeba bowiem dostosować do przyjścia na świat kolejnego członka rodziny. Nie inaczej sprawy mają się z dietą. Aby dziecko urodziło się zdrowe, niezbędne jest wprowadzenie w codziennym jadłospisie kilku modyfikacji.

To, co w diecie ciężarnej kobiety może być najtrudniejsze, to konieczność ograniczenia lub wyeliminowania pewnych grup produktów. Lista ta do najkrótszych nie należy, ale warto wziąć sobie te zalecenia do serca. Ceną jest wszakże życie i zdrowie potomka. Co zatem znajduje się na czarnej liście przyszłej mamy?

Alkohol

Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest szkodliwa dla dziecka. Przyczynia się on do poważnych uszkodzeń mózgu, deformacji twarzy, uszkodzenia wątroby, nerek, serca, zaburzeń rozwojowych, a także do przedwczesnych porodów czy nawet poronień. Dzieci matek pijących w ciąży często rodzą się z syndromem FAS – płodowym zespołem alkoholowym.

Kofeina

Na te kilka miesięcy koniecznie trzeba odstawić wszelkiej maści cappuccino, latte czy espresso. Zawarta w nich kofeina wypłukuje bowiem z organizmu witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, potas, cynk oraz podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto kofeina potęguje niekorzystne działanie innych substancji zawartych w pożywieniu.

Słodzone napoje gazowane

Trzeba pamiętać, że w dużych ilościach podrażniają one układ pokarmowy, szczególnie śluzówkę żołądka. Ponadto zawierają duże ilości cukru, który także w tym okresie powinien podlegać ograniczeniom. O zawartych w nich konserwantach, słodzikach i sztucznych barwnikach nie wspominając.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Słodycze

Z reguły są one mieszanką tłuszczu i cukru z dodatkiem konserwantów, barwników i sztucznych aromatów. Ich nadmierna ilość może odpowiadać za zahamowanie przyrostu masy ciała dziecka oraz niekorzystnie wpłynąć na budowę jego mózgu – upośledza bowiem przemiany nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są w tym procesie niezbędne. Ponadto przyczynią się one do zbyt dużego przyrostu masy ciała kobiety w ciąży. Sprawdź: Jak przestać jeść słodycze?

Czarną listę zamykają:

  • orzeszki ziemne – z jednej strony istnieje ryzyko, że mogą być one zanieczyszczone aflatoksynami, z drugiej ich spożywanie przez matkę może w przyszłości spowodować alergię na nie u dziecka.
  • sery pleśniowe – są szczególnie niebezpieczne, gdyż potencjalnie zawierają bakterie wywołujące listeriozę – chorobę, która może wywołać przedwczesny poród, infekcję u noworodka lub uszkodzenia neurologiczne.
  • wątróbka – zawiera zdecydowanie za dużo cholesterolu i witaminy A, która w nadmiarze może uszkodzić płód
  • żywność typu fast food – są źródłem soli sprzyjającej nadciśnieniu ciążowemu i obrzękom oraz „pustych” kalorii, które niepotrzebnie zwiększają masę ciała matki.
  • wędzone ryby i wędliny – zawierają substancje rakotwórcze

Zobacz: Ciąża a aktywność fizyczna

Dieta kobiety w ciąży ma kluczowe znaczenie dla życia i zdrowia jej dziecka. Spożywane przez nią pokarmy mogą albo przyczyniać się do jego prawidłowego rozwoju, albo skutecznie go uniemożliwiać. Mądre decyzje żywieniowe w tym okresie na pewno zaprocentują w przyszłości.

Czytaj też: Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

 

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA