Nowy sklep

już ON-LINE

Czeka nas przełom w leczeniu niepłodności

Możliwe, że w przyszłości problem bezpłodności nie będzie już dotyczył kobiet.

Spis treści

Pewnego dnia będzie możliwe stworzenie nieograniczonej liczby żeńskich komórek rozrodczych w celu leczenie bezpłodności.

Naukowcy z USA dowiedli, że jest możliwe znalezienie komórek macierzystych u dorosłych kobiet, które później w laboratorium, spontanicznie produkują nowe komórki jajowe.

Dalsze eksperymenty na myszach wykazały, że później możliwe jest zapłodnienie takich komórek jajowych. Badania opublikowano w czasopiśmie "Nature Medicine".

Kontrowersyjne badania

Wiadomo od dawna, że kobiety rodzą się ze wszystkimi komórkami jajowymi, które w odpowiednim czasie co miesiąc dojrzewają w jej organizmie. Doktor Jonathan Tilly z Głównego Szpitala w Massachusetts i szef zespołu badawczego powiedział, że jego najnowsze badanie na myszach zaprzecza wyżej wspomnianemu założeniu.

Zespół doktora Tillyego zaraportował odkrycie i wyizolował komórki macierzyste zdolne do produkcji komórek jajowych w jajnikach kobiet w wieku rozrodczym. Stało się tak dzięki poszukiwaniom białka DDX4, które jest unikalnym i było obecne na powierzchni poszukiwanych komórek macierzystych. To białko pozwoliło wyłowić odpowiednie komórki.

Kiedy komórki dojrzewały w laboratorium, spontanicznie produkowały niedojrzałe komórki jajowe kobiet (oocyty), które wyglądały i zachowywały się jak oocyty w ciele kobiet. Komórki jajowe dojrzałe otoczono żywymi ludzkimi tkankami jajników, które to wszczepiono myszom w trakcie badań.

Ponieważ istnieje cienka granica prawna i etyczna, jeśli chodzi o badania na ludzkich komórkach jajowych, ten sam eksperyment powtórzono na komórkach pochodzących od myszy. Komórki jajowe rozwijały się, mogły być zapładniane spermą i produkowały zarodki.

 

Reklama

„Otwierają się nieograniczone możliwości”

"Głównym celem naszej pracy było udowodnienie, że oocyty produkowane przez komórki macierzyste mogą egzystować w kobiecych jajnikach w wieku rozrodczym pań. Teraz wiemy, że nasze badanie pokazało to dokładnie" - powiedział doktor Jonathan Tilly.

"Odkrycie otwiera drzwi do rozwoju bezprecedensowych technologii i sposobów leczenia bezpłodności u kobiet, a być może nawet pozwoli ominąć problem niewydajności jajników" - dodał naukowiec.
„Myślę, że otwiera się przed nami szansa, że w przyszłości będzie można osiągnąć sytuację, w której będziemy mogli produkować nieograniczone ilości kobiecych komórek jajowych" - wyjaśnił Tilly magazynowi "Nature Medicine".

ek

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)