Czerwone mięso niebezpieczne dla zdrowia?

Starszy niż rok
Choć zdaniem większości dietetyków jedzenie czerwonego mięsa jest korzystne dla naszego zdrowia, najnowsze badania zalecają zdecydowane ograniczenie konsumpcji wołowiny, wieprzowiny czy jagnięciny.

Co dobrego możemy powiedzieć o czerwonym mięsie? Na pewno zawiera duże ilości tzw. żelaza hemowego, czyli dobrze przyswajalnego. Podobno też u kobiet, które jedzą mniej czerwonego mięsa niż zalecają normy, częściej diagnozuje się zaburzenia depresyjne i lękowe.

Zobacz też: Oddech zdradzi, czy chorujesz na raka jelita.

Jak na organizm działa czerwone mięso

Z drugiej strony przed czerwonym mięsem ostrzega Światowy Fundusz Badań nad Rakiem, który zaleca ograniczenie konsumpcji wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny. U osób, które przesadzają ze spożywaniem czerwonego mięsa, wzrasta także ryzyko zachorowania na raka piersi, pęcherza, żołądka oraz trzustki.

Do badań, które ostrzegają przed zgubnym wpływem czerwonego mięsa, swoją cegiełkę dorzucają naukowcy z Cleveland Clinic. Ich zdaniem spożywanie tego konkretnego typu mięsa prowadzić może do poważnych chorób serca. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy np. spożywana wołowina zawiera mało tłuszczu i cholesterolu.

Powodem jest zawarta w czerwonym mięsie l-karnityna, która – na skutek innej niż np. u wegetarian flory bakteryjnej – niebezpiecznie zwiększa poziom tlenku trimetyloaminy we krwi (TMAO). Związek te z kolei zmienia metabolizm cholesterolu i spowalnia jego usuwanie z arterii. Efektem tego są poważne choroby serca.

Zobacz: Mięso białe i czerwone. Które z nich jest zdrowsze?

Poznaj: Zalety dziczyzny. Dlaczego warto jeść sarninę czy gęsinę?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA