Czesi odporni na zanieczyszczenia

Mieszkańcy czeskiej Ostrawy zyskali naturalną odporność na silne stężenie zanieczyszczeń powietrza - donosi dziennik "Mlada fronta Dnes"
 

Według gazety, u ludzi z Ostrawy zaobserwowano wyjątkową aktywność tzw. genu reparacyjnego, który odpowiada za naprawę struktur DNA. W przypadku mieszkańców regionu morawsko-śląskiego jest on o wiele bardziej wydajny, niż u osób pochodzących z innych części Czech.

"Było to dla nas wielkim zaskoczeniem. Przypuszczamy, że jest to reakcja adaptacyjna organizmu u ludzi z Ostrawy" - mówił cytowany przez "MfD" szef laboratorium genomiki w czeskim Instytucie Medycyny Eksperymentalnej, Pavel Roesnner.

Zobacz: Czad lekiem na stres w mieście

Zanieczyszczenia mogą zabić

Jeśli organizm jednorazowo wystawiony zostanie na dużą dawkę zanieczyszczeń, uszkodzi go to lub zabije - tłumaczył Roessner. Jeśli jednak zmniejszy się ilość tych zanieczyszczeń i ich dozowanie będzie miało charakter powtarzalny, organizm się do nich przystosuje. "Później, jeśli zostanie wystawiony na większą dawkę, nic nadzwyczajnego się nie zdarzy" - podkreślił.

Normy zanieczyszczeń powietrza w Ostrawie, trzecim pod względem wielkości mieście Czech, i innych przemysłowych ośrodkach regionu morawsko-śląskiego znacząco przekraczają dopuszczalne limity. Od początku listopada, ze względu na zjawisko inwersji, stężenie pyłów przemysłowych w powietrzu trzykrotnie sięga ponad normę a w miastach obowiązuje alarm smogowy.

bg/pap

Czytaj: Nie zapomnij o tym, zanim pójdziesz spać

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA