Czujesz zmęczenie i wyczerpanie? Zacznij uprawiać jogę!

Jakże często czujemy się zagubieni w tym pędzącym świecie, jak silnie przeżywamy niepowodzenia, porażki. Czujemy, że zaraz wyczerpią się nasze siły witalne, że już dłużej nie zdołamy stawiać czoła stresom. Warto na chwilę zatrzymać się, odpocząć. Jak bardzo jest to trudne, wie większość z nas. Wtedy pomocna może stać się na przykład joga, rewelacyjna metoda, która narodziła się przed tysiącami lat.

Moc ducha i ciała

W świętych hinduskich księgach człowieka symbolizuje rydwan zaprzężony w konie. Konie to ciało ludzkie, woźnica zaś uosabia inteligencję, a wodze - myślenie. Sztuka polega na jednoczeniu, równoważeniu mocy ducha i ciała. Tylko właściwa i ścisła ich współpraca gwarantować może sprawne funkcjonowanie organizmu. Jogę ćwiczą ludzie starsi i maluchy. Nie wymaga ona bowiem szczególnych umiejętności czy kondycji fizycznej. Jest wyjątkowa, stateczna, łagodna. Do kolejnych ćwiczeń dochodzi się stopniowo, we własnym tempie. Jogę można ćwiczyć na specjalnych seansach, pod okiem doświadczonego jogina. Jednak zaopatrzeni w odpowiednią książkę możemy także ćwiczyć w domu. Wystarczy trzy razy w tygodniu przez kwadrans stworzyć sobie atmosferę spokoju i oddać się medytacjom.

Czy wiesz, że: Joga łagodzi objawy menopauzy

Podstawa - oddychanie

Podstawą jogi jest właściwe oddychanie, którego należy się nauczyć. Pozwala ono na właściwe dotlenienie, a tym samym zapanowanie nad stresem, oczyszczenie organizmu. Naukę zaczynamy od położenia się na podłodze. Jedną rękę kładziemy na brzuchu, drugą na piersiach. Nabieramy powietrza nadymając brzuch i wolno wydychamy, starając się utrzymać klatkę piersiową nieruchomo. To ćwiczenie powtarzamy wiele razy, zmieniając pozycję na siedzącą lub stojącą. Wreszcie zorientujemy się, że ten oddech pomaga nam w trudnych sytuacjach, że jest naszym wentylem bezpieczeństwa.

Pozycje przyjmowane podczas ćwiczeń to asany. Jogini znają ich około stu, chociaż twierdzą, że jest ich osiem milionów. Te najprostsze, proponowane przez podręczniki, wykonuje się leżąc lub siedząc po turecku. Pozycje zmienia się po wykonaniu trzech oddechów. Dalsze stopnie wtajemniczenia osiąga się zupełnie niepostrzeżenie, bez specjalnego wysiłku.

Po pewnym czasie zauważamy, że poprawiła się nasza sprawność fizyczna, że ciało staje się giętkie i elastyczne. Poprawia się przemiana materii, znikają dolegliwości kręgosłupa. Umysł jakby się oczyścił, teraz lepiej się koncentrujemy, jesteśmy spokojniejsi, z optymizmem patrzymy na świat. Tyle właśnie daje nam uprawianie jogi, może warto spróbować? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj także: Czym jest joga?

Czytaj więcej: Joga - harmonia duszy i ciała

Beata Borys

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA