Czy 18-latek odkrył lek na Alzheimera?

18-latek z Lublina odkrył substancję, która może opóźnić lub nawet zahamować chorobę Alzheimera. Choć eksperci nakazują ostrożność, odkrycie daje szanse na tanie leczenie choroby. Potrzeba jeszcze wsparcia i dalszych testów.

Młody odkrywca to Łukasz Wysocki, uczeń I LO w Lublinie. Dzięki wybitnym zdolnościom i pasji dostał się na staż badawczy do Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie. I to tam odkrył substancję, z którą wiąże duże nadzieje. Tym większe, że wciąż nie ma w sprzedaży żadnych leków na chorobę Alzheimera. Jedyne dostępne farmaceutyki spowalniają jej rozwój.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

Lek na Alzheimera

Tajemnicza substancja niszczy złogi białek, które gromadzą się w mózgu i uszkadzają neurony, przyczyniając się do rozwoju choroby Alzheimera. Można ją przy tym uzyskać z powszechnie występujących roślin, co powinno znacznie obniżyć koszty produkcji bazującej na niej lekarstw.

Przed wypuszczeniem na rynek lekarstwa bazującego na odkryciu lublinianina potrzeba będzie jednak jeszcze szeregu dalszych badań. Dopiero sukces na wszystkich etapach pozwoli na bezpieczne wypuszczenie nowego lekarstwa na rynek. Nie jest to niestety jedyny warunek - 18-latek potrzebuje też wsparcia finansowego projektu. Pozostaje trzymać kciuki, że uda mu się szybko je pozyskać.

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Czytaj: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA