Czy afirmacje działają?

Starszy niż rok
Afirmacje mają tyluż zwolenników, co przeciwników. Mimo że ich skuteczność jest kwestią dyskusyjną, nie brakuje osób, które uważają, że za ich sprawą odmieniły swoje życie na lepsze. Czy jednak każda afirmacja może być skuteczna? I czy mają się one jakoś do słów Josepha Goebbelsa, który twierdził, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą?

Afirmacje – ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa affirmatio oznaczającego tyle, co potwierdzenie czy przyjęcie – to zdania, które często powtarzane mają w pozytywny sposób wpłynąć na akceptację siebie, a przez to stymulować rozwój osobisty. Mechanizm ich działania opiera się na przekonaniu, że im częściej słyszymy dane twierdzenie, tym silniej identyfikujemy się z jego treścią. Bez wątpienia, historia pokazuje, że jest on efektywny.

Recepta na dobrą afirmację

Miłośnicy afirmacji zaznaczają, że nie każda powtarzana przez nas sentencja przyczyni się do poprawy naszego dobrostanu. Istnieje kilka zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać. Przede wszystkim, afirmacje muszą być formułowane w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym i wskazywać na pozytywny aspekt. Poprawne jest zatem powiedzenie „Mam dobry humor”, a niepoprawne „Smutki mnie nie będą dotyczyć”. Poza tym, trzeba w nie wierzyć. Choćbyś z uporem maniaka powtarzał „Jestem wysokim blondynem”, będąc szatynem niskiego wzrostu, celu nie osiągniesz. Powinna afirmacja być również konkretna i nie odnosić się do abstrakcyjnych pojęć.

Czytaj też: Uruchom wyobraźnię i zmień swoje życie na lepsze!

Uważaj, jak myślisz

Warto zdawać sobie sprawę, że afirmacje działają również bez naszej wyraźnej woli i intencji. Jeśli jesteś przekonany, że masz w życiu pecha i za co się nie zabierzesz, to kończy się zawsze katastrofą, to bardzo możliwe, że tak właśnie sprawy się mają. Gdy całe życie ktoś powtarzał Ci, że do niczego się nie nadajesz, to pewnie właśnie w ten sposób o sobie myślisz.

Jeżeli zatem postanowisz zmienić stosunek do samego siebie poprzez afirmacje i będziesz powtarzał non stop, że jesteś wartościowym człowiekiem, Twoja praca będzie podwójna. Z jednej strony musisz bowiem z wiarą wygłaszać pożądane przekonania, a z drugiej z ogromną starannością usuwać wszystkie negatywne spostrzeżenia. Rywalizacja dwóch konkurencyjnych przekonań nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Możliwości, a nie ograniczenia!

Jeśli chciałbyś przetestować skuteczność afirmacji na sobie, bądź cierpliwy. One nie działają od razu. Wymagają również – jak to już zostało powiedziane – wyeliminowania wszelkiej konkurencji. Ponadto przydatne okażą się również systematyczność i zmiana postrzegania rzeczywistości. Zamiast wyszukiwać w każdym dniu porażek, a w każdej możliwości widzieć jedynie ograniczenia, warto nieco zmienić optykę: przed snem dziękować za wszystkie dobre rzeczy, które Cię w tym dniu spotkały, a w każdym ograniczeniu dopatrywać się możliwości. Wtedy afirmowanie przychodzi znacznie łatwiej.

Bez względu na to, czy idea afirmacji do Ciebie przemawia, czy też nie, to wątpliwości nie ulega fakt, że wierzymy w to, co od zawsze się nam powtarzało. Umysł nie męczy się weryfikowaniem każdego usłyszanego stwierdzenia. Czy warto zatem wierzyć w słuszność przekonań, które tylko utrudniają nam życie?

Czytaj też: depresja,1346,1.html">Jak radzić sobie z depresją?

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA