Czy aspartam jest niezdrowy?

Wokół wielu produktów spożywczych narosły różne mity. Podobnie jest z aspartamem, czyli słodzikiem, o którym w ubiegłych latach było dość głośno. Niektórzy twierdzili, że jest niebezpieczny, a inni wręcz przeciwnie. Kto ma rację?
aspartam

Spis treści

Czy słodzik działa negatywnie na człowieka?

Aspartam używany w wielu produktach spożywczych (np. w coca coli) jest słodzikiem, który ma zastąpić cukier, a tym samym zmniejszyć kaloryczność danego posiłku lub napoju. Jak widać, cel jego stosowania jest jasny i dobry. Chodzi o zmniejszenie dziennej kaloryczności posiłków, a tym samym zapobieganie chorobom związanym na przykład z otyłością.

Aspartam można znaleźć też w postaci… słodzika. Czegoś na podobieństwo cukru. Może to być słodzik sypki, w pastylkach lub w płynie. Lecz to nie wszystkie dostępne rodzaje. Wyróżniamy również słodzik syntetyczny i półsyntetyczny, które mogą przyjmować każdą z powyższych form.

Słodzik syntetyczny i półsyntetyczny – właściwości

Słodzik syntetyczny (aspartam) powstał z myślą o osobach chorujących na cukrzycę, dbających o linię i chcących uniknąć próchnicy, którą powoduje zwykły cukier. Natomiast w naszym kraju słodziki półsyntetyczne dostępne są pod postacią sorbitolu lub ksylitolu i są pozyskiwane z roślin.

Do tej pory udało się ustalić tylko dwa przypadki przedawkowania słodzika półsyntetycznego, czyli nie aspratamu, a sorbitolu. Dotyczyły one niekontrolowanego spożycia gum do życia z sorbitolem. Osoby przyjmowały ich po 2 paczki dziennie. W konsekwencji dostały biegunki. Natomiast nie udokumentowano szkodliwości spożywania aspartamu w standardowych ilościach, czyli do 40 mg na kilogram masy ciała. Poza tym, słodzik na bazie aspartamu, tak jak każdy inny produkt spożywczy wypuszczany na rynek, musi być najpierw odpowiednio przebadany.

Warto jednak podkreślić, że spożywanie każdego produktu spożywczego powinno mieścić się w granicach zdrowego rozsądku. Niewskazane jest nadmierne jedzenie słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, jak i każdego innego produktu. Tylko odpowiednio zbilansowana dieta jest tą, którą można uważać za właściwą.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!