Czy cellulit to jedynie kwestia estetyczna?

Cellulit, potocznie nazywany pomarańczową skórką, uważany jest za defekt estetyczny, który można zwalczyć za pomocą zabiegów kosmetycznych. Pod względem medycznym cellulit można jednak uznać za chorobę. Czy jest niekorzystny dla zdrowia?
 

Problem większości kobiet

Z cellulitem najczęściej zmagają się kobiety, które osiągnęły pełną dojrzałość płciową. Wpływ na zmiany tkanki tłuszczowej mają przede wszystkim wahania hormonalne, najczęściej wiążące się z nadmiarem estrogenów w organizmie. Cellulit dotyka niemal 90% kobiet. Dość trudno poradzić sobie z pomarańczową skórką i nie można jej zupełnie wyeliminować. Najczęściej traktuje się ją wyłącznie jako mankament estetyczny.

Czy cellulit to choroba?

Z medycznego punktu widzenia cellulit to inaczej lipodystrofia, czyli choroba polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Cellulitowi towarzyszą włókniste zmiany podskórne w postaci obrzęków. Najczęściej pojawia się w okolicy pośladków i ud, ale rozwija się również pod skórą bioder, ramion, kolan, łydek oraz brzucha.

Przyczyny pojawienia się cellulitu

Za rozwój cellulitu odpowiedzialne są nie tylko wahania hormonów, choć to główna przyczyna gromadzenia włókniejącej tkanki tłuszczowej. Spowodowany może być również niezdrową, bogatą w tłuszcze oraz węglowodany dietą, gwałtowną utratą wagi lub zupełnym brakiem ruchu, doprowadzającym do zwiotczenia mięśni.

Cellulit powoduje także zaburzenie gospodarki wodnej, czyli zatrzymywanie płynów w organizmie, spowodowane spożywaniem nadmiernej ilości soli. Na pojawienie się pomarańczowej skórki wpływ może mieć również zbyt ciasna odzież oraz noszenie butów na wysokim obcasie, co utrudnia przepływ krwi, a także nałogi – palenie papierosów i picie alkoholu.

Pierwsze objawy

Początkowo w miejscu rozwoju cellulitu skóra nie ulega znacznym zmianom – nierówności widać dopiero po napięciu skóry. Jednak wraz z rozwojem choroby skóra staje się bardziej zbita, a włókniste grudki bardziej widoczne. Dochodzi wówczas do zaburzeń krążenia krwi oraz limfy, wskutek czego skóra staje się niedotleniona.

Rozwój choroby

W wyniku niedotlenienia i gromadzenia się tkanki w formie włóknistych grudek skóra staje się zwiotczała, mało elastyczna i szorstka. Należy pamiętać, że poza kwestiami estetycznymi cellulit może nieść ze sobą negatywne skutki dla zdrowia.

Rozwój cellulitu w znacznej mierze utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej, doprowadza do zatrzymywania płynów w organizmie i utrudniając krążenie krwi. W skrajnych przypadkach, z powodu ucisku na nerwy, w miejscach objętych cellulitem możliwe jest odczuwanie bólu.

Jak leczyć cellulit?

By zmniejszyć niekorzystne skutki rozwoju cellulitu, należy leczyć się kompleksowo, korzystając zarówno z pomocy lekarza medycyny estetycznej, jak i fizjoterapeuty. Zwalczanie cellulitu jest dość długotrwałe, dlatego należy działać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. W leczeniu konieczna jest również zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej.

Jak traktować cellulit?

Mimo iż naukowcy doszli do wniosku, że cellulit jest rodzajem choroby, jego leczenie wciąż opiera się raczej na działaniach natury kosmetycznej. Medycyna estetyczna korzysta z wielu metod walki z gromadzącą się tkanką tłuszczową, prowadząc do jego redukcji.

Efekty przynosi również dieta oraz sport. Może się okazać, że cellulit stanowi jeden z objawów zaburzeń hormonalnych, dlatego konieczna jest wówczas wizyta u ginekologa. Z reguły jednak cellulit nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

fot. cellulit na udach 28-latki, autor: Lanzi, www.wikipedia.org, lic: CC BY 3.0

Czytaj też: Co jeść, żeby pozbyć się cellulitu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA