Czy cesarskie cięcie zagraża następnej ciąży?

Starszy niż rok
Kobiety, które przebyły cesarskie cięcie, mają nieco podwyższone ryzyko ciąży pozamacicznej oraz urodzenia martwego dziecka w przyszłości w porównaniu z kobietami rodzącymi w sposób naturalny – wykazało badanie, które publikuje pismo „PLOS Medicine”.

Szanse narodzenia martwego dziecka małe, ale o 14% większe

Główna autorka pracy prof. Louise Kenny z Collegium Uniwersyteckiego w Cork (Irlandia) określa ryzyko jako „bardzo małe”. W przypadku narodzin martwego dziecka wynosi ono zaledwie 14 proc., w przypadku ciąży pozamacicznej 9 proc. Według niej oznacza to, że na 3,3 tys. kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, jedna urodzi w przyszłości martwe dziecko. „Choć są to bardzo rzadkie zdarzenia, mają bardzo niszczący wpływ na rodziców oraz pracowników służby zdrowia. Dlatego zalecamy kobietom, by nie prosiły o cesarskie cięcie, gdy nie ma do tego wyraźnych wskazań medycznych” - podkreśliła badaczka w rozmowie z BBC.

Zespół prof. Kenny razem z badaczami z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) przeanalizował dane zebrane w grupie ponad 830 tys. duńskich kobiet, które w okresie od stycznia 1982 r. do grudnia 2010 r. urodziły pierwsze dziecko. Zebrano też dane na temat kolejnych ciąż oraz ich powikłań, w tym poronienia, ciąży pozamacicznej (tzw. ektopowej), narodzin martwego dziecka.

Czytaj też: Jak zabieg in vitro wpływa na rozwój noworodków?

Nie zwiększa się ryzyko poronień

Okazało się, że w porównaniu z paniami rodzącymi drogą naturalną kobiety, których pierwszy poród odbył się przez cesarskie cięcie, były o 14 proc. bardziej narażone na narodziny martwego dziecka w przyszłości i o 9 proc. bardziej zagrożone ciążą pozamaciczną (jest to ciąża, w której dochodzi do implantacji zarodka poza jamą macicy). Nie stwierdzono natomiast, by cesarskie cięcie wiązało się z wyższym ryzykiem poronień w przyszłości.

Autorzy pracy przyznają, że wadą ich badania były niekompletne dane dotyczące m.in. wskaźnika masy ciała kobiet (BMI), palenia papierosów, a także tego, czy panie leczyły się z powodu niepłodności oraz jakie były przyczyny martwych narodzin.

„Nasze wyniki są szczególnie istotne dla kobiet oczekujących dziecka, jak również dla pracowników służby zdrowia, ponieważ odsetek cesarskich cięć wciąż znacznie wzrasta na świecie” – skomentowała prof. Kenny.

Zdaniem dr. Patricka O'Briena z brytyjskiego Królewskiego Collegium Położników i Ginekologów (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists), pocieszające jest to, że podwyższone ryzyko narodzin martwego dziecka w przyszłości okazuje się być w rzeczywistości bardzo małe.

Źródło: PAP

Czytaj też: Drugie dziecko, druga ciąża

Zobacz też: Endometrioza po porodzie i cesarskim cięciu

Zobacz też: Badania prenatalne - kiedy należy zrobić i na czym polegają?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA