Czy dziadkowie są jeszcze potrzebni? Jaka jest dziś rola dziadków?

Starszy niż rok
Tablety, notebooki, kindle, elektroniczne nianie, edukacyjne zabawki, technologie wspomagające edukację, mądre naukowe publikacje. Wydawać by się mogło, że dzisiejszy świat zapewnia wszystko, co do rozwoju dziecka jest potrzebne. Czy wśród mnogości opcji znajduje się w nim jeszcze miejsce dla dziadków i babci? Czy mogą oni w jakikolwiek sposób równać się z najnowszymi wynalazkami?

Odpowiedź jest oczywista: nie. Dziadkowie nie dorównują nowym technologiom, oni je biją na głowę. Bez nich prawidłowy rozwój dziecka jest znacznie utrudniony. Pełnią oni w życiu młodego człowieka dalece bardziej skomplikowane i ważne funkcje niż najdoskonalsza sztuczna inteligencja. Już sam fakt bycia człowiekiem stawia ich zdecydowanie wyżej.

Czytaj, jak wygląda: Opieka nad starszymi osobami

Jak żyć?

Żaden wymysł mądrych głów nie będzie dla młodego człowieka taką wskazówką we własnym rozwoju, jak babcia czy dziadek. Są oni skarbnicą mądrości, dobrych rad i życiowych doświadczeń, które budzą tym większy szacunek, im wnuk jest starszy. Nic nie jest w stanie zastąpić przekazywanej z pokolenia na pokolenia wiedzy – wiedzy podawanej z miłością i osobistym zaangażowaniem tak autentycznym, jak tylko w tej relacji jest to możliwe. Dziadkowie to przecież nasza przeszłość, określają to, skąd się wzięliśmy, przypominają, że nie jesteśmy sami. Mamy korzenie, możemy wzrastać.

Zobacz: Dieta ludzi starszych

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Relacja między wnukami a dziadkami pozbawiona jest ogromu wzajemnych oczekiwań, jakie najmłodsi mają w stosunku do rodziców, a rodzice do dzieci. Nie trzeba się tu podporządkowywać i spełniać określonych kryteriów. Często wystarczy bezwarunkowe bycie. Jesteśmy kochani za to, że jesteśmy, za to, że możemy się spotkać i porozmawiać, za to, że łączą nas więzy krwi. Nie ma w tym osobistych zasług. Dla siebie wzajemnie wnukowie i dziadkowie są ważni i wyjątkowi. Tak po prostu.

Rodzice rodziców

Jeśli raz weszło się w rolę rodzica, już nigdy się z niej nie wychodzi. Nie zwalnia z niej również przesunięcie się w hierarchii na pozycję dziadka czy babci. Mimo że w praktyce zadania rodzicielskie dziadków są zupełnie inne od tych znanych z dzieciństwa ich pociech, to ich istota pozostaje niezmienna. Bez względu na wiek, dorosłe dzieci potrzebują wsparcia i akceptacji. Muszą wiedzieć, że są kochane. Te potrzeby wspólne są wszystkim. Z nich się nie wyrasta. Żadna maszyna ich nie zaspokoi.

Jak świat światem, tak zdecydowana większość ludzkości do poczucia szczęścia potrzebowała rodziny. Mało kto był w stanie prowadzić w pełni satysfakcjonujące życie poza społeczeństwem. Babcie i dziadkowie są gwarantem nieprzemijalnych wartości, żywym dowodem na to, że życie ma sens. Ich życie stanowi przykład, który inspiruje. Żaden wynalazek nigdy nie będzie w stanie połączyć w sobie tych wszystkich cech.

Czytaj też: Miłość wnuczki lekiem na starość

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA