string(8) "szukanie" Czy grozi nam uzależnienie od telefonu?

Czy grozi nam uzależnienie od telefonu?

Słowo “uzależnienie” kojarzy się zwykle z alkoholem czy papierosami. Jednak nowe badania naukowców z Baylor University w Waco w Texasie wskazują na inny, coraz bardziej niepokojący rodzaj uzależnienia, jakim staje się uzależnienie od telefonu komórkowego.

Spis treści

60% uczniów szkół średnich przyznało w badaniu, że może być uzależnione od komórki, a niektórzy stwierdzili, że czują się niepewnie, gdy ich telefon nie znajduje się w pobliżu.

Zespół badaczy pod kierownictwem doktora Jamesa Robertsa z Hankamer School of Business na Baylor University stwierdził, że studenci college’u spędzają średnio 9 godzin dziennie, używając telefonu. Kobiety używają go przez 10 godzin, mężczyźni - prawie o 2 godziny krócej.

Telefon zakłuca aktywność

Wśród tych studentów w szczególności pojawia się pewniej dodatkowy problem. Nadmierne i obsesyjne korzystanie z telefonu komórkowego może zakłócać ich normalną aktywność podczas zajęć.

“Może dojść nawet do tego, że komórka stanie się dla studenta mechanizmem ucieczki z sali zajęciowej. Dla niektórych jest też sposobem na ściąganie” - mówi Roberts. Ponadto może prowadzić do konfliktów z profesorami, a poza klasą - z pracodawcami i członkami rodziny.

Celem tego konkretnego badania było wskazanie na te czynności związane z komórką, które zdradzają największy związek z uzależnieniem od telefonu. 

“Kluczową kwestią jest dla nas poznanie tych spośród ciągle rozrastających się aktywności dostępnych poprzez telefon komórkowy, co do których istnieje największe prawdopodobieństwo, że będą wykazywać związki z uzależnieniem” - mówią naukowcy.

Co robimy na telefonie

Aktywnościami, które pochłaniają najwięcej czasu zbadanym użytkownikom telefonów komórkowych, okazały się:

  • esemesowanie (94,6 minut dziennie),
  • wysyłanie e-maili (48,5 minut),
  • odwiedzanie Facebooka (38,6 minut),
  • surfowanie po internecie (34,4 minut),
  • słuchanie muzyki (26,9 minut).

Natomiast w związku z następującymi sześcioma aktywnościami: korzystanie z Pinteresta, Instagrama, iPoda, wykonywanie połączeń i wysyłanie sms-ów, Roberts i jego zespół doszedł do wniosku, że są one bezwarunkowo związane z uzależnieniem.

Jednak okazało się, że czynności związane z uzależnieniem są różne dla kobiet i mężczyzn. Na przykład: czytanie książek i Biblii oraz korzystanie z Twittera były powiązane z uzależnieniem w przypadku mężczyzn, a korzystanie z serwisu Amazona i aplikacji Spotify były typowe dla uzależnienia od telefonu wśród kobiet.

Zespół doszedł także do wniosku, że czas poświęcony na różne czynności podejmowane za pośrednictwem telefonu - takie jak korzystanie z internetu, czy granie w różne gry - nie wykazywał związków z uzależnieniem.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij