Czy homeopatia to oszustwo? Czy może pomóc w chorobie?

Przez jednych uznawana za skuteczną formę leczenia, przez innych – za oszustwo. Homeopatia wywodzi się z medycyny niekonwencjonalnej i do dziś budzi zainteresowanie wśród lekarz i pacjentów.

Spis treści

Leczenie niekonwencjonalne

Homeopatia posiada zarówno wiernych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Zwolennicy homeopatii tłumaczą, że leki homeopatyczne są skuteczne w leczeniu codziennych przypadłości, takich jak przeziębienie czy biegunka. Ci drudzy stanowczo ostrzegają jednak przed ich stosowaniem, zwłaszcza przed wybieraniem homeopatii zamiast leczenia konwencjonalnego.

Starożytne pochodzenie

Homeopatią zajmowano się już w starożytności, ale dopiero pod koniec XVIII wieku ta osobliwa metoda leczenia rozpowszechniona została przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna.

Homeopatia polegała wówczas na podawaniu choremu małej dawki substancji, która wcześniej wywołała u zdrowej osoby podobne objawy chorobowe. Leczono więc chorych na postawie wykutego prawa podobieństwa, mówiącego o tym, by „podobne leczyć podobnym”. Obecnie głównym zadaniem homeopatii jest pobudzenie organizmu do samodzielnej walki z chorobą.

Rozcieńczanie substancji

Homeopatia polega na nieustannym rozcieńczaniu określonych substancji, pozyskiwanych najczęściej ze źródeł naturalnych – zwierzęcych, roślinnych lub mineralnych. By środek leczniczy okazał się skuteczny, powinien zostać zdynamizowany, a zatem dokładnie wstrząśnięty lub zmieszany w wodzie bądź alkoholu.

Placebo czy lek?

Nie wszyscy są zgodni co do skuteczności działania leków homeopatycznych. Zdaniem przeciwników homeopatia opiera się na przeświadczeniu o skuteczności działania leku, a nie jego rzeczywistym oddziaływaniu na organizm. Oznacza to, że leki homeopatyczne należałoby traktować jako placebo. 

Zwolennicy utrzymują jednak, że leki homeopatyczne należą do tradycyjnych form leczenia, przynosząc pozytywne rezultaty w zmaganiu się z biegunką u dzieci czy objawami przeziębienia lub grypy. Skuteczny okazuje się również w przypadku leczenia alergii czy bezsenności.

Kwestie prawne homeopatii

Mimo że medycyna konwencjonalna nie potwierdza oficjalnie skuteczności stosowania leków homeopatycznych, to Ministerstwo Zdrowia pozwala polskim lekarzom na ich przepisywanie. Nie są objęte ustawą o prawie farmaceutycznym, jak inne leki dostępne na rynku. Homeopatia nie została jednak uznana za metodę lekarską.

Kiedy zrezygnować z homeopatii

Środki homeopatyczne pomagają czasem medycynie konwencjonalnej w przypadku przewlekłych oraz ostrych chorób. Leki te można jednak stosować tylko w określonych sytuacjach. Przede wszystkim, homeopatia nie powinna zastępować leczenia antybiotykami czy szczepień, ponieważ może doprowadzić do niebezpieczeństwa dla zdrowia pacjenta, który na rzecz homeopatii rezygnuje z konwencjonalnych metod leczenia.

Kiedy homeopatia może pomóc

Jeśli jednak choremu doskwiera niecodzienna dolegliwość, może sięgnąć po lek homeopatyczny i sprawdzić na sobie jego skuteczność. Najczęściej są to takie przypadki, jak: zgaga, niestrawność, choroba lokomocyjna, objawy przeziębienia lub grypy, różnego rodzaju bóle, urazy i naciągnięcia stawów.

Leki homeopatyczne podnoszą odporność organizmu, często stosowane są zatem przy pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia lub grypy. Gorączkę czy kaszel leczy się wówczas za pomocą wyciągów z określonych roślin, które mają działanie łagodzące i przeciwzapalne.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij