Czy i od kiedy podawać dziecku smoczek uspokajający?

Podawanie smoczka niemowlęciu od dawna budzi wiele kontrowersji. Chociaż wśród rodziców pojawiają się przeciwnicy takiego rozwiązania, nie brakuje również zwolenników. Jak jest naprawdę – czy smoczek uspokajający szkodzi maluchowi? Jeśli nie, w jakich sytuacjach można go podawać?
smoczek uspokajający

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Smoczek uspokajający to gadżet, który bardzo często trafia na listę wyprawkowką przygotowywaną z myślą o niemowlęciu.

Smoczek – czy wpływa negatywnie na dziecko?

Podanie smoczka maluchowi może wiązać się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Wśród nich wymienić można m.in.:

 • wady zgryzu,
 • infekcje, np. częstsze zapalenie ucha środkowego,
 • opóźnienie rozwoju mowy.

Chociaż takie przypadki faktycznie się zdarzają, nie można generalizować. Wiele zależy od tego, jak często smoczek podawany jest maluchom.

Smoczek uspokajający – poznaj korzyści

Jeśli nie jesteś przekonana do podawania smoczka, poznaj kilka korzyści wynikających z jego stosowania.

 • Zaspokaja potrzebę ssania

Niektóre niemowlęta rodzą się z bardzo silnym odruchem ssania. Oznacza to zwiększoną potrzebę ssania piersi, co dla wielu kobiet może być bardzo uciążliwe i mało komfortowe. Dlatego odpowiednio dobrany smoczek uspokajający podawany sporadycznie pozwala mamie odetchnąć przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb malucha.

 • Nie dopuszcza do rozwinięcia nawyku ssania kciuka

Zwiększona potrzeba ssania często kończy się nawykiem ssania kciuka. Ma to bardzo poważne konsekwencje, prowadząc niejednokrotnie do zaburzeń mowy. Ponadto ssanie kciuka jest bardziej uzależniające niż ssanie smoczka.

 • Zapewnia spokojniejszy sen

Większość niemowląt zasypia podczas ssania piersi, dlatego bardzo trudno przełożyć malca do łóżeczka. Odpowiednio dobrany smoczek uspokajający pomaga maluchowi zasnąć i zapewnia głębszy sen.

 • Pomaga w rezygnacji z nocnego karmienia

Odstawienie malucha od piersi w nocy bywa sporym wyzwaniem – szczególnie, jeśli dotyczy starszych niemowląt. Smoczek uspokajający jest dużym wybawieniem – podany maluchowi zamiast piersi, zaspokoi zwiększony odruch ssania.

 • Ułatwia opiekę sprawowaną przez tatę

Niemowlę nawiązuje bardzo silną więź z mamą  uwagi na silniejszy odruch ssania zaspokajany przystawianiem do piersi. Podanie smoczka uspokajającego pozwala podzielić obowiązki wynikające z opieki nad dzieckiem między obojga rodziców. Dzięki temu tata będzie w stanie pozostać z maluchem na dłuższy czas – w razie nagłej potrzeby ssania, zostanie ona zaspokojona smoczkiem.

Reklama

Kiedy przychodzi czas na smoczek?

Trudno dać jedną uniwersalną odpowiedź na to pytanie – wiele zależy do indywidualnego przypadku. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, podawanie smoczka uspokajającego nie znajduje uzasadnienia. Nie chodzi bowiem o to, aby na siłę umieszczać go w buzi malucha.

Nie zaleca się również podawania smoczka w okresie zaraz po urodzeniu – nawet, jeśli decydujesz się na zakup modelu przeznaczonego dla noworodków. Zdaniem wielu specjalistów, tak wczesne podanie smoczka może przysporzyć wiele problemów z naturalnym karmieniem. Nawet najlepiej dostosowany model często zaburza odruch ssania – zniechęca do samodzielnego pobierania pokarmu, ponieważ wymaga to sporego wysiłku.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, pierwszy smoczek uspokajający można podać nie wcześniej niż po upływie 4 tygodni od porodu. To optymalny czas pomagający wypracować naturalny odruch ssania, który nie zostanie zaburzony przez ssanie smoczka.

Decydując się na podanie smoczka, warto pamiętać, aby:

 • nie traktować go jako „sposobu na grzeczne dziecko”,
 • stosować go tylko doraźnie – w nagłych przypadkach.

Trzeba bowiem mieć świadomość, że płacz stanowi dla malucha jeden z najważniejszych metod komunikacji. „Zatkanie” niemowlęcia smoczkiem może być sygnałem świadczącym o ignorowaniu jego potrzeb.

Jak wybrać dobry smoczek uspokajający?

Smoczek uspokajający bardzo często jest sprzymierzeńcem rodziców. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto z niego skorzystać. Bardzo ważne jest jednak to, aby podać maluchowi odpowiedni model smoczka.

Warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • dopasowanie do wieku – smoczki uspokajające dostępne są w różnych rozmiarach adekwatnych do wieku niemowlęcia,
 • budowę – bezpieczny smoczek musi być anatomiczny, dzięki czemu nie będzie zaburzał naturalnego odruchu ssania piersi,
 • materiał – smoczek powinien być wykonany z bezpiecznych tworzyw, które przeszły atesty i uzyskały certyfikaty.

Wszystkie wymienione wyżej cechy spełniają smoczki uspokajające Canpol. Warto na nie zwrócić uwagę, wybierając bezpieczny model dla swojego malucha.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!