Czy jedzenie może mi szkodzić?

Jedzenie stanowi źródło energii oraz różnorodnych składników potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Część osób jednak odczuwa po jedzeniu różne dolegliwości, a w niektórych przypadkach może dojść do poważnych komplikacji zdrowotnych. Właśnie dlatego warto poznać, których pokarmów nie tolerujemy.
Nietolerancje pokarmowe

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Nietolerancje pokarmowe - czym właściwie są?

Nietolerancjami pokarmowymi nazywamy tak naprawdę różne jednostki chorobowe i zaburzenia zdrowotne. Wśród nich są nietolerancje wynikające z zaburzeń immunologicznych (alergie IgE-zależne, nietolerancje IgG-zależne), z niedoboru określonych enzymów pokarmowych (np. nietolerancja laktozy) oraz inne nadwrażliwości, które mogą mieć podłoże genetyczne jak w przypadku celiakii. Każdy z tych przypadków nadwrażliwości pokarmowej wiąże się z innego rodzaju objawami, diagnostyką, a także leczeniem.

Nietolerancje pokarmowe o podłożu immunologicznym

O tego typu nietolerancjach mówi się najczęściej, szczególnie w kontekście dzieci i występującej u nich tzw. skazy białkowej, która tak naprawdę jest alergią na białka pokarmowe, głównie mleka i jaj, ale również inne. Alergia pokarmowa wyróżnia się intensywnym przebiegiem - w ciągu kilku minut do około 2 godzin od spożycia szkodliwego produktu pojawiają się dolegliwości pokarmowe, opuchlizna, różnego rodzaju wysypki czy problemy z oddychaniem (np. atak astmy oskrzelowej). Badania na alergie pokarmowe polegają na ocenie stężenia specyficznych przeciwciał IgE we krwi, bądź na obserwacji objawów skórnych w ramach skórnych testów punktowych.

Wykrycie alergii jest wskazaniem do wykluczenia z diety uczulających produktów aż do momentu przywrócenia tolerancji, co może trwać kilka lat lub też nigdy nie nastąpić  - mówi mgr Katarzyna Startek, dietetyk Zdrowegeny.pl - platformy internetowej, której celem jest ułatwienie dostępu do najnowocześniejszych badań diagnostycznych.

Nietolerancja zależna od przeciwciał IgG również wiąże się z odpowiedzią organizmu na konkretne białko pokarmowe, jednak w tym przypadku przebieg nie jest tak gwałtowny. Zazwyczaj potrzebne jest nawet do 24 godzin, aby objawy zaczęły być widoczne. Mogą one później utrzymywać się w umiarkowanym stopniu przez kilka dni i zwyczajnie uprzykrzać życie. Taki przebieg uniemożliwia jednak samodzielne stwierdzenie przyczyny dolegliwości. Testy na nietolerancji opierają się na pomiarze przeciwciał IgG we krwi, na których podstawie zaleca się wykluczenie szkodliwego jedzenia na 6-12 miesięcy.

Reklama

Nietolerancja laktozy - dlatego tylu boi się mleka

Laktoza jest substancją odpowiedzialną za słodkość mleka. Nietolerancja tego cukru jest wynikiem słabego wytwarzania w przewodzie pokarmowym enzymu, który pozwala na rozłożenie laktozy do lepiej wchłanialnych cukrów. Dochodzi do tego w przypadku posiadania jednego z wariantów genu LCT bądź uszkodzenia ścian jelit w przebiegu m.in. choroby Leśniowskiego-Crohna czy wspomnianej dalej celiakii.

Niestrawiona laktoza jest idealnym pokarmem dla bakterii jelitowych, które fermentują ją w wyniku czego dochodzi do powstania gazów i gwałtownych biegunek. Nietolerancję laktozy diagnozuje się różnymi metodami, wśród których jest wodorowy test oddechowy czy badanie genu LCT, które pozwala stwierdzić, czy przekażemy nietolerancję dalszym pokoleniom. W nietolerancji laktozy zaleca się zwyczajne ograniczenie laktozy w diecie.

Reklama

Celiakia - bez niej nie musimy uciekać przed glutenem

O glutenie każdy już chyba słyszał, a wielu z niego zrezygnowało - w większości przypadków bez wyraźnej przyczyny. Tak naprawdę głównymi podstawami do diety bezglutenowej jest alergia na pszenicę oraz właśnie celiakia. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, która jak się już pojawi, zostaje przez całe życie.

W przypadku tej nadwrażliwości spożywanie pokarmów zawierających gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, czego konsekwencja będą trudności z wchłanianiem składników odżywczych i niedożywieniem. Jak można się domyśleć, będzie to miało liczne negatywne skutki ze strony różnych narządów. Diagnostyka celiakii wymaga równoczesnego potwierdzenia badaniami serologicznymi, genetycznymi i histopatologicznymi. Celiakii nie da się wyleczyć, aby jednak uniknąć jej konsekwencji należy stosować ścisłą dietę bezglutenową.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!