} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy kosmetyki dla dorosłych mogą być niebezpieczne dla dzieci?

Średnio co dwie godziny do szpitala trafia dziecko poniżej piątego roku życia z obrażeniami wywołanymi przez kontakt z różnymi kosmetykami dla dorosłych. Produkty, które na co dzień są stosowane na przykład do higieny intymnej, mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Tak wskazują najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Clinical Pediatrics”.
Dziewczynka malująca paznokcie na stopach
Źródło: 123RF
Spis treści

Do zjedzenia kosmetyku przez dziecko dochodzi najczęściej poprzez nieuwagę lub lekkomyślność osoby dorosłej. Zwykle produkty te nie są przechowywane w odpowiednim miejscu – dzieci mają do nich zbyt łatwy dostęp. Obrażenia mogą być różne, w zależności od tego, po który kosmetyk maluch sięgnął, a także od czasu reakcji rodzica, jak i ilości spożytego produktu.

Reklama

Statystyki kontaktu z kosmetykami wśród dzieci

Badacze prześledzili dane z Krajowego Systemu Nadzoru nad Urazami i statystki jednoznacznie pokazują, że problem kontaktu dzieci z kosmetykami nie jest mały. W latach 2002-2016 prawie 65 tysięcy dzieci poniżej 5 roku życia trafiło do szpitala z powodu doznanych obrażeń, których przyczyną był kontakt z kosmetykami. Aż 60% z nich to niemowlęta, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

Jak statystki dzielą się ze względu na płeć? Tutaj niemal zachowana jest równowaga. Nieznacznie częściej (51 proc. wszystkich przypadków) do takiej sytuacji dochodzi w przypadku chłopców.

Zdecydowanie najniebezpieczniejsze dla zdrowia dzieci są preparaty przeznaczone do pielęgnacji paznokci, a przede wszystkim zmywacz. Kolejno groźne są kosmetyki do włosów, a także do skóry przeznaczone dla osób dorosłych.

Reklama

Do jakich urazów dochodzi najczęściej?

Jak podano w czasopiśmie „Clinical Pediatrics”, kosmetyki najczęściej są przez dzieci połykane, co finalnie skutkuje zatruciem(75 proc. przypadków).

Na niechlubnym drugim miejscu, jeśli chodzi o częstotliwość występowania pojawiły się urazy, do których doszło na skutek kontaktu ze skórą i oczami, co przełożyło się na poparzenia chemiczne (19 proc. przypadków).

Reklama

Dlaczego dzieci sięgają po kosmetyki?

Co sprawia, że dzieci tak chętnie sięgają po produkty przeznaczone dla osób dorosłych? Poza wspomnianą wcześniej łatwością dostępu, maluchy są ciekawe świata, dlatego dotykają i smakują wielu przedmiotów napotkanych na drodze. Dodatkowo kosmetyki zachęcają je szczególnie, na przykład ze względu na ich ładny zapach, który niejednokrotnie może kojarzyć się z jedzeniem.

 „Kosmetyki produkowane są specjalnie tak, by miały atrakcyjny wygląd, a do tego ładnie pachniały. Małe dzieci poznają świat poprzez wkładanie rzeczy do ust. Te nieco starsze (w wieku 2-4 lat) nie umieją jeszcze czytać. Dlatego też, gdy widzą coś, co przypomina jedzenie, smakują tego” - wyjaśnia Rebecca McAdams z Nationwide Children's Hospital w mieście Columbus.

Reklama

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Oczywiście dzieci nie powinny mieć dostępu do żadnych kosmetyków. Jeśli jednak już dojdzie do kontaktu z jakimś produktem dla osób dorosłych, najczęściej pierwszymi objawami, które występują są:

Po zauważeniu u dziecka niepokojących objawów, należy jak najszybciej zareagować i udać się z dzieckiem do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.nationwidechildrens.org/newsroom/news-releases/2019/06/cosmetics-injuries-study
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Masło shea - na włosy, twarz i paznokcie. Czy zapycha pory?
Masło shea i orzechy
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Kolorowy tusz do rzęs - jak dobrać pasujący do koloru oczu?
Kobieta umalowana kolorowym tuszem do rzęs
Podobne artykuły
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Dermokosmetyki
Dermokosmetyki - do twarzy i na trądzik. Czym są i jakie wybrać?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!