Do zjedzenia kosmetyku przez dziecko dochodzi najczęściej poprzez nieuwagę lub lekkomyślność osoby dorosłej. Zwykle produkty te nie są przechowywane w odpowiednim miejscu – dzieci mają do nich zbyt łatwy dostęp. Obrażenia mogą być różne, w zależności od tego, po który kosmetyk maluch sięgnął, a także od czasu reakcji rodzica, jak i ilości spożytego produktu.
Reklama
Statystyki kontaktu z kosmetykami wśród dzieci
Badacze prześledzili dane z Krajowego Systemu Nadzoru nad Urazami i statystki jednoznacznie pokazują, że problem kontaktu dzieci z kosmetykami nie jest mały. W latach 2002-2016 prawie 65 tysięcy dzieci poniżej 5 roku życia trafiło do szpitala z powodu doznanych obrażeń, których przyczyną był kontakt z kosmetykami. Aż 60% z nich to niemowlęta, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.
Jak statystki dzielą się ze względu na płeć? Tutaj niemal zachowana jest równowaga. Nieznacznie częściej (51 proc. wszystkich przypadków) do takiej sytuacji dochodzi w przypadku chłopców.
Zdecydowanie najniebezpieczniejsze dla zdrowia dzieci są preparaty przeznaczone do pielęgnacji paznokci, a przede wszystkim zmywacz. Kolejno groźne są kosmetyki do włosów, a także do skóry przeznaczone dla osób dorosłych.
Do jakich urazów dochodzi najczęściej?
Jak podano w czasopiśmie „Clinical Pediatrics”, kosmetyki najczęściej są przez dzieci połykane, co finalnie skutkuje zatruciem (75 proc. przypadków).
Na niechlubnym drugim miejscu, jeśli chodzi o częstotliwość występowania pojawiły się urazy, do których doszło na skutek kontaktu ze skórą i oczami, co przełożyło się na poparzenia chemiczne (19 proc. przypadków).
Reklama
Dlaczego dzieci sięgają po kosmetyki?
Co sprawia, że dzieci tak chętnie sięgają po produkty przeznaczone dla osób dorosłych? Poza wspomnianą wcześniej łatwością dostępu, maluchy są ciekawe świata, dlatego dotykają i smakują wielu przedmiotów napotkanych na drodze. Dodatkowo kosmetyki zachęcają je szczególnie, na przykład ze względu na ich ładny zapach, który niejednokrotnie może kojarzyć się z jedzeniem.
„Kosmetyki produkowane są specjalnie tak, by miały atrakcyjny wygląd, a do tego ładnie pachniały. Małe dzieci poznają świat poprzez wkładanie rzeczy do ust. Te nieco starsze (w wieku 2-4 lat) nie umieją jeszcze czytać. Dlatego też, gdy widzą coś, co przypomina jedzenie, smakują tego” - wyjaśnia Rebecca McAdams z Nationwide Children's Hospital w mieście Columbus.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Oczywiście dzieci nie powinny mieć dostępu do żadnych kosmetyków. Jeśli jednak już dojdzie do kontaktu z jakimś produktem dla osób dorosłych, najczęściej pierwszymi objawami, które występują są:
- swędzenie skóry,
- pieczenie oczu,
- odruchy wymiotne.
Po zauważeniu u dziecka niepokojących objawów, należy jak najszybciej zareagować i udać się z dzieckiem do szpitalnego oddziału ratunkowego.