Czy mam problem z alkoholem?

Święta, Sylwester, karnawał i mnóstwo okazji dobrej zabawy. Sprawdź, czy nie masz kłopotów z alkoholem
 

Prawie wszyscy piją alkohol. Jedni rzadziej, inni częściej. W którymś momencie przekracza się jednak cienką granicę, za którą jest już tylko choroba. Alkoholizm to uzależnienie. Chory traci kontrolę nad tym w jakich ilościach spożywa alkohol. Ważne by być świadomym tego, kiedy zaczyna się problem. Tylko wtedy można zacząć leczenie. Zobacz: Jak działa alkohol?

Alkoholizm - objawy

Osoba uzależniona od alkoholu odczuwa silną potrzebę spożywania go. To tak zwany głód alkoholowy. Odczuwają go alkoholicy ale także ci, którzy uporali się z uzależnieniem. Ponadto alkoholicy nie są w stanie kontrolować picia. Nie potrafią odmówić, gdy ktoś ich częstuje. Jeśli założą sobie, że nie będą pili więcej niż "x", to i tak nie są w stanie dotrzymać obietnicy.

W momentach, gdy alkoholik jest trzeźwy, występują u niego "objawy abstynencyjne". Może być to drżenie mięśni, nadciśnienie, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, stany lękowe czy tachykardia (inaczej częstoskurcz, czyli przyspieszenie akcji serca).

U uzależnionego obserwuje się często zwiększoną tolerancję na alkohol. Oznacza to, że ta sama dawka, która wystarczała na zaspokojenie "głodu alkoholowego" wcześniej, już nie wystarcza.

Alkoholik traci umiejętność właściwej oceny sytuacji i świadomość własnych potrzeb. Rzeczy, które sprawiały mu przyjemność wcześniej, nie są mu już potrzebne. Ich miejsce zajmuje alkohol. Pije go, mimo świadomości, że alkohol jest niezdrowy i niebezpieczny w zbyt dużych ilościach.

Alkoholizm - długa droga w dół

4 pytania - czy mam problem?

Jeśli masz wątpliwość, czy alkoholizm dotyczy Ciebie - zadaj sobie cztery podstawowe pytania:

  • Czy kiedykolwiek czułem, że powinienem ograniczyć picie alkoholu?
  • Czy irytuje mnie zachowanie ludzi, którzy krytykują moje picie alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek czułem się źle lub miałem poczucie winy z powodu picia alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek miałem potrzebę picia alkoholu rano, w celu uspokojenia zdenerwowania lub pozbycia się kaca?


Jeżeli odpowiedziałeś "tak" na dwa lub więcej pytań, powinieneś udać się do poradni dla uzależnionych. Lekarz specjalista pomoże Ci tam ocenić właściwie Twój problem. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy lub terapii - uzyskasz ją. Najważniejsze bowiem jest dostrzec problem, zdać sobie z niego sprawę. Tylko Ci którzy sami chcą sobie pomóc, mają szansę na szybkie wyjście z choroby.

Komu grozi uzależnienie

Słabi psychicznie, niewykształceni, biedni, egoiści, mężczyźni, dzieci alkoholików. Często sądzi się, że to oni są w grupie najwyższego ryzyka. Tymczasem nic bardziej mylnego. Choroba alkoholowa może dotyczyć dosłownie każdego: biednych i bogatych; wykształconych i niewykształconych; mężczyzn i kobiety. Alkoholikiem może być każdy.


Czy wiesz, że:

  • Alkohole to związki chemiczne.
  • Etanol - to rodzaj alkoholu najczęściej używanego w przemyśle spożywczym. Otrzymuje się go z buraków cukrowych, trzciny cukrowej, ziemniaków lub innych roślin.
  • Etanol wchłania się do krwi już od 5-10 minut od momentu spożycia. W ciągu 15 minut wchłania się aż 50 proc. tego alkoholu.

szo

Czytaj też: Alkoholizm to duży problem społeczny

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA