Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy marihuana leczy autyzm?

Posiadanie marihuany w Polsce jest nielegalne. I dla jej stosowania w osobistym zakresie nie ma usprawiedliwienia. A co by było, gdyby okazała się ona skutecznym lekiem w chorobie uważanej za nieuleczalną? Cóż, już niedługo tak właśnie może się stać.
Spis treści

Coraz więcej mówi się o legalizacji marihuany. Temat nieustannie powraca nie tylko przy okazji kolejnych wyborów, ale też w kontekście odkrywania coraz to bardziej zaskakujących jej właściwości. Ostatnio głośno jest o tym, że może ona przynosić pozytywne rezultaty w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na czym miałby polegać mechanizm jej działania?

Reklama

Sekret tkwi w endokanabinolach

Endokanabinole to substancje, które naturalnie występują w mózgu zdrowego człowieka.  Są one odpowiedzialne za podtrzymywanie komunikacji między komórkami mózgu. U osób cierpiących na autyzm na skutek mutacji genowej ich produkcja jest zablokowana. Skoro organizm sam nie potrafi sobie jej dostarczyć, nie dziwi pomysł zaopatrzenia go w nią z zewnątrz. Z uwagi na to, że endokanabinole współdziałają przez te same receptory, które wiążą tetrahydrokannabinol (THC) będący składnikiem marihuany, to w niej upatruje się lekarstwa na autyzm.

Pierwsze próby

Rodziny osób chorujących na zaburzenia ze spektrum autyzmu bardzo często nie czekają na zakończenie badań naukowych, opublikowanie ich rezultatów czy pojawienie się odpowiednich regulacji prawnych. Nie ma się czemu dziwić – szczęśliwe życie ich bliskich jest kwestią, która nie może czekać. Sztandarowym przykładem walki z autyzmem za pomocą marihuany stała się rodzina Echolsów – Amerykanów ze stanu Oregon.

Już 5 lat temu zaczęli oni podawać medyczną marihuanę swojemu synowi Alexowi, który cierpiał na ciężkie stwardnienie guzowate z autyzmem i atakami furii. Rezultaty tej terapii były niesamowite – chłopiec po raz pierwszy w życiu zaczął się uśmiechać, bawić, a jego funkcjonowanie na co dzień można było określić jako normalne.

Reklama

Zalecane środki ostrożności

Wśród innych zbawiennych korzyści dla zdrowia ze stosowania marihuany wymienia się dobry wpływ na stan skóry, skuteczność w walce z nowotworami, stwardnieniem rozsianym, anoreksją, a nawet AIDS. Niemniej jednak, brak odpowiednich ustaleń prawnych powoduje, że osoby chcące pozyskać ją w nielegalny sposób bardzo często mogą wyrządzić sobie krzywdę. Nigdy nie wiadomo, co znajduje się w narkotyku pochodzącym z niepewnego źródła.

Warto zadawać sobie sprawę, że te korzystne oddziaływania na organizm człowieka dotyczą substancji zawartych w czystej marihuanie, bez żadnych dodatków. Ponadto nie można zapominać, że nawet stosowana w szczytnych celach, nadal pozostaje ona substancją odurzającą i można się od niej uzależnić. Wszelkie tego typu terapie powinny zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza i w minimalnych dawkach. Samodzielne eksperymentowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Ostry ból gardła u dziecka. Co stosować i jak reagować?
Fobia szkolna - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc?
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!