string(8) "szukanie" Czy odpowiednio dbasz o higienę intymną?

Czy odpowiednio dbasz o higienę intymną?

Dbanie o higienę to jedna z podstawowych, codziennych czynności. A mimo to co pewien czas rozwijają się infekcje intymne. Sprawdź, w jaki sposób należy dbać o higienę intymną, by uniknąć podobnych problemów.

Spis treści

Higiena okolic intymnych jest ważną czynnością profilaktyczną, chroniącą przed infekcjami. Pomimo dbałości o higienę możliwe jest wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze swędzeniem, pieczeniem lub zaczerwienieniem okolic intymnych. By się przed nimi uchronić, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym dbałość o higienę będzie skuteczniejsza.

1. Dbaj o czystość z umiarem

Kieruje nami przekonanie, że im częściej myjemy okolice intymne, tym lepiej. Niestety błąd ten popełniany jest przez wiele osób. Zbyt częste przemywanie okolic intymnych skutkuje u kobiet wypłukiwaniem naturalnej bariery ochronnej występującej w pochwie. Niekorzystne dla zdrowia i naturalnego środowiska pochwy jest również wykonywanie irygacji, czyli płukania pochwy mieszanką specjalnych preparatów myjących. W ten sposób można doprowadzić do rozwoju infekcji intymnych.

2. Myj się rano i wieczorem

O higienę wystarczy dbać dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przy użyciu odpowiedniego płynu do higieny intymnej. Nie używaj cudzych ani nieświeżych ręczników, ponieważ możesz doprowadzić do zakażenia bakteriami. Miej czysty ręcznik, który przeznaczysz wyłącznie do wycierania miejsc intymnych. By odpowiednio dbać o higienę, należy zrezygnować z częstych i gorących kąpieli, które mają niekorzystny wpływ na mikroflorę chroniącą okolice intymne.

3. Wybierz odpowiednią bieliznę

Bielizna wykonana ze sztucznych materiałów nie pozwala skórze oddychać, w wyniku czego może doprowadzić do namnażania się bakterii. Wybieraj więc bawełnianą bieliznę, która przepuszcza powietrze. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, postaraj się sypiać bez bielizny. Na elegancką bieliznę z koronki lub mocno skrojone majtki decyduj się rzadko. Mogą podrażnić okolice intymne, doprowadzając do  pieczenia i zaczerwienienia.

4. Szeroki wybór płynów – zdecyduj się na najbardziej naturalny

Obecnie istnieje mnóstwo produktów, które mają ułatwić dbałość o higienę intymną – płyny i żele myjące, perfumowane chusteczki intymne, wkładki higieniczne. Niestety, tego typu produkty mogą prowadzić do podrażnienia skóry okolic intymnych. Należy zrezygnować z wszelkich zapachowych i silnie pieniących się środków. Do mycia okolic intymnych nie można też używać zwykłych płynów do kąpieli lub mydeł – wysuszają i zaburzają działanie bariery ochronnej. Najlepiej sięgnąć po produkty, które posiadają kwaśny odczyn, zbliżony do naturalnego pH pochwy.

5. Wkładki higieniczne – czy są konieczne?

Używanie wkładek higienicznych jest wygodne, ponieważ pozwala zachować uczucie czystości i zadbać o czystość bielizny. Niestety, wiele z nich nie przepuszcza powietrza. Na dodatek, jeśli nie są często zmieniane, mogą doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Dlatego, decydując się na wkładki, należy wybierać tylko takie, które wykonane są z „oddychającego” materiału. Trzeba je również zmieniać co 3-4 godziny.

6. Czystość w trakcie miesiączki

Najwięcej problemów wiąże się z higieną okolic intymnych podczas miesiączki. Okolice intymne należy wówczas przemywać częściej niż dwa razy dziennie. Dobrze jest mieć przy sobie nawilżane chusteczki z dodatkiem kwasu mlekowego, dzięki którym zachowasz czystość w ciągu dnia. W czasie miesiączki lepiej sięgać po podpaski i zrezygnować z tamponów – ich używanie może doprowadzić do infekcji. Podpaski zmieniać należy regularnie, co 4-5 godzin.

Czytaj też: 10 chorób, których wstydzimy się najbardziej

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij