Czy perfumy mogą nasilić objawy astmy?

Perfumy mogą spowodować podrażnienie dróg oddechowych. Jednak - według najnowszych badań Monell Chemical Senses Center in Philadelphia - ból może wystąpić, nawet jeśli produkt nie zawiera substancji wywołujących podrażnienie.

Astma jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się podrażnieniem i zwężeniem dróg oddechowych. Jej charakterystycznymi objawami są duszności i  kaszel. W samych Stanach problem ten dotyczy koło 25 milionów ludzi. W Polsce liczbę tę szacuje się na 3-4 miliony, niektórzy mówią nawet o 5.

Objawy astmy mogą się nasilać w wyniku oddziaływania kurzu, pyłków, alergenów i substancji wywołujących podrażnienie dróg oddechowych. Wiele osób chorujących na astmę jest przekonanych, iż do tej grupy należy wliczyć także perfumy. Nic bardziej mylnego.

Przeprowadzono doświadczenie na 17 chętnych, chorujących na astmę osobach. Badani przez 15 minut wdychali substancję, która znajduję się w składzie perfum (phenylethyl alcohol). Część z nich była przekonana, iż substancja może mieć właściwości terapeutyczne, podczas gdy pozostali wierzyli, że może ona wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.

Wyniki były szokujące. Osoby, które wierzyły, że zapach może być dla nich szkodliwy, doznały natychmiastowego zapalenia dróg oddechowych, którego objawy utrzymywały się jeszcze po 24 godzinach. U pozostałych badanych - żadnych takich konsekwencji nie zaobserwowano.

Wyniki badania pokazują, jak kluczowe znaczenie ma nasze nastawienie psychiczne. Jeśli spodziewamy się, że substancja spowoduje ból, rzeczywiście zaczniemy go odczuwać, podczas gdy w rzeczywistości nie ma ona żadnego wpływu na nasze zdrowie.

Dla naukowców to kolejne wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć. Ich celem będzie dokładnie przyjrzenie się biologicznym mechanizmom, które związane są z bólem, nastawieniem psychicznym oraz substancjami, które mają rzeczywisty wpływ na podrażnienie dróg oddechowych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij