Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy Polacy badają się profilaktycznie? Raport Medme.pl

Aż 35 procent ankietowanych kobiet nigdy nie badało swoich piersi, 12 procent badanych nigdy nie było u stomatologa, a 20 procent kobiet biorących udział w ankiecie nigdy nie odwiedziło ginekologa. Jakich specjalistów Polacy odwiedzają najchętniej? Które badania profilaktyczne wykonują? Przeczytaj raport Medme.pl.
Osoba w czasie USG
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polegało badanie?

Prawie 20 tysięcy osób (19 715) wzięło udział w ankiecie portalu Medme.pl. Składała się ona z czterech różnych pytań, a każde z nich dotyczyło wykonywania badań i regularnego odwiedzania specjalistów.

Czy badasz swoje piersi?

Pierwsze pytanie dotyczyło badania piersi i z ankiety wynika, że aż 35 proc. kobiet nigdy nie badało swoich piersi. Niestety rak piersi jest jedną z najczęstszych chorób nowotworowych, która dotyka kobiet.

Przede wszystkim warto regularnie wykonywać samobadanie piersi i po zauważeniu w ich obrębie jakichkolwiek niepokojących zmian od razu udać się do specjalisty. 20 proc. kobiet regularnie wykonuje samobadanie, a jak wiadomo to niezwykle istotne badanie, które potrafi wykryć chorobę na wczesnym etapie.

W jaki sposób przeprowadzić samobadanie?

  1. Stań nago przed lustrem z rękoma uniesionymi do góry.
  2. Zwróć uwagę czy piersi nie zmieniły swojego kształtu, czy nie ma na nich przebawień, napięć lub zmarszczeń skóry.
  3. Połóż ręce na biodrach i ponownie dokładnie obejrzyj piersi.
  4. Ściśnij brodawkę i sprawdź czy nie wycieka z nich żadna wydzielina.
  5. Podczas prysznica połóż lewą rękę z tyłu głowy, a prawą rękę na lewej piersi. Delikatnie naciskając pieś, zataczaj na niej kółeczka z góry na dół. Następnie wykonaj to samo, zamieniając ręce.

Mammografię należy wykonywać regularnie, zwłaszcza będąc w średnim i starszym wieku, jednak zaledwie 8 proc. ankietowanych kobiet chodzi na mammografię. Pozwala ona m.in. wykryć raka piersi. Jedynie 7 proc. regularnie wykonuje mammografię i samobadanie

30 proc. kobiet wykonuje USG piersi, które jest równie ważnym badaniem co samobadanie i mammografia. USG wykonywane jest za pomocą ultradźwięków, które pozwala na ocenienie budowy piersi, tkanki łącznej i przewodów mlecznych.

Reklama

Czy regularnie chodzisz do stomatologa?

Kolejne pytanie dotyczyło wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jak wiadomo, tego specjalistę najlepiej odwiedzać raz na kilka miesięcy i taką odpowiedź zaznaczyło 31 proc. ankietowanych.

Niestety 12 proc. osób badanych nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym. Regularne odwiedzanie go pozwala nie tylko na zapobiegnięcie wystąpieniu ubytków czy próchnicy, ale i na wyleczenie zmian, które już się pojawiły.

23 proc. odwiedza dentystę jedynie wtedy, gdy odczuwa ból zęba, a jak wiadomo w takiej sytuacji bardzo często koniecznie może okazać się leczenie kanałowe. Regularne odwiedzanie stomatologa pozwala na zapobiegnięcie takiej formy leczenia.

14 proc. ankietowanych odwiedza stomatologa raz na kilka lat, z kolei 20 proc. chodzi do stomatologa raz w roku.

Jak często chodzisz do ginekologa?

Redakcja portalu Medme.pl zapytała swoich użytkowników również o wizyty w gabinecie ginekologa. Czy Polki chętnie do niego uczęszczają? Niestety 20 proc. ankietowanych kobiet nigdy nie było u ginekologa, a 11 proc. ankietowanych odwiedza ginekologa raz na kilka lat.

Dlaczego warto chodzić do ginekologa regularnie?

  1. Cytologia pozwala na stwierdzenie zmian nowotworowych na szyjce macicy
  2. Klasyczne badanie ginekologiczne pozwala wykryć stany zapalne sromu, pochwy czy szyjki macicy.
  3. Ginekolog może wykryć również większe mięśniaki, torbiele lub guzy jajników czy obniżenie macicy.
  4. Ginekolog często wykonuje również badanie palpacyjne piersi, które jest podstawową metodą wykrywania raka piersi.

9 proc. badanych umawia się na wizytę do ginekologa, gdy odczuwa jakieś dolegliwości bólowe, niestety czasem stadium choroby może być już zaawansowane, dlatego warto badać się regularnie, przed wystąpieniem jakichkolwiek dolegliwości. 8 proc. kobiet odwiedza tego specjalistę raz na dwa lata, 30 proc. raz w roku, a 18 proc. kobiet raz na kilka miesięcy, co pokazuje, iż świadomość Polek w tym zakresie jest coraz większa.

4 proc. chodzi do ginekologa tylko w czasie ciąży, jednak warto pamiętać iż warto się do niego udać jeszcze przed zajściem w ciążę, na etapie jej planowania. Można w ten sposób zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka, np. przed ciążą kontrolując poziom swoich hormonów.

Reklama

Jak często wykonujesz morfologię krwi?

Morfologia krwi to podstawowe badanie, które należy wykonywać co najmniej raz w roku i właśnie w ten sposób postępuje 57 proc. osób biorących udział w badaniu Medme.pl. To badanie pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych. 11 proc. decyduje się na morfologię krwi raz na dwa lata.

10 proc. badanych osób wykonuje morfologię krwi raz na kilka lat, z kolei 3 proc. osób nigdy nie badało krwi. Często morfologię zaleca również lekarz rodzinny, który podczas wywiadu zauważy jakiekolwiek niepokojące go objawy. 19 proc. badanych wykonuje morfologię krwi jedynie po zaleceniu lekarza

Jakie badania profilaktycznie wykonywać?

Regularne wykonywanie badań pozwala nie tylko na wykrycie choroby we wczesnym stadium, ale w wielu przypadkach również zapobiegnięciu jej wystąpienia.

Które badania należy wykonywać profilaktycznie? Przede wszystkim warto pamiętać o takich, jak:

Czytaj również:

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Erytrocyty w moczu - co oznaczają? Norma dla czerwonych krwinek
Próba moczu z erytrocytami
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Podobne artykuły
Badanie morfologi krwi
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Badanie lekarskie
Sondaż: co czwarty Polak nie wie czy wykonywać badania profilaktyczne
Badania USG bioder u niemowlaka
USG ortopedyczne - na czym polega? Cena u ortopedy
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj