Czy psychoterapia leczy nerwicę?

Nerwica to choroba emocji dlatego same leki bez psychoterapii nie zlikwidują problemu

O nerwicy często mówi się, że jest to choroba emocji i nie ma nic wspólnego z anatomią czyli tzw. stanem technicznym naszych nerwów. Zaburzenia nerwicowe wynikają z naszych wewnętrznych konfliktów, których często nawet sobie nie uświadamiamy. Dlatego też często trudno je samemu rozwiązać. Konflikty te dotyczą przeważnie sprzeczności między tym czego wymagamy od siebie lub wymaga od nas otoczenie, a tego czego tak naprawdę pragniemy.

Dostosowujemy swoje zachowania do obowiązujących norm społecznych, tłumiąc w sobie wewnętrzne pragnienia. Taki mechanizm wewnętrznego wyparcia własnych potrzeb prowadzi właśnie do zaburzeń nerwicowych. Ponieważ problem dotyczy tak naprawdę naszych emocji leczenie farmakologicze pozawala tylko na wyciszenie objawów towarzyszących zaburzeniom nerwicowym.

Żeby wyleczyć się z nerwicy tak na prawdę trzeba wziąć na warsztat skrywane emocje, bo to one są przyczyna choroby. To zadanie dla dobrego terapeuty, który w trakcie terapii ustali źródło problemu, a potem pomoże nam je zlikwidować. Ponadto celem psychoterapii jest nauka pokonywania leku, będącego nieodłącznym objawem każdej nerwicy. Ważnym elementem jest edukacja pacjenta na temat mechanizmów stanów lękowych, nauka rozpoznawania sytuacji lękotwórczych. Ważne jest uczenie stopniowego pokonywania trudności przez włączanie się w działania, których wcześniej osoba unikała, zaczynając od najłatwiejszych , przechodząc do trudniejszych.

Rodzaje psychoterapii

W leczeniu nerwicy najlepiej sprawdzają się trzy rodzaje psychoterapii:

  • psychoterapia indywidualna, w której pacjent ma indywidualne spotkania terapeutą. Spotkania odbywają się w zależności od natężenia problemów zdrowotnych raz lub kilka razy w tygodniu przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy.
  • terapia grupowa, w której pacjent pacjent w kilkuosobowej grupie uczestniczy w spotkaniach z terapeutą. Spotkania odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu. Ten rodzaj terapii przeważnie stosuje się w sytuacjach kiedy główny problem został już zdiagnozowana, a pacjent pracuje z innymi chorymi nad reakcjami własnego organizmu na sytuacje stresowe.
  • psychoterapia rodzinna, stosowana w sytuacji kiedy problemy wynikają z dysfunkcji w rodzinie i konieczne jest wypracowanie podstawowych standardów zachowań wszystkich członków rodziny.

Psychoterapia jest jednak skuteczna tylko w sytuacji kiedy pacjent jest chętny do współpracy z terapeutą i chce uwolnić się od nękających go zaburzeń. Czasem terapię trzeba powtórzyć po jakimś czasie w celu przypomnienia i wzmocnienia pewnych typów zachowań, które pomagają choremu sprawnie funkcjonować. Należy pamiętać, że w przypadku leczenia nerwicy żadne leki nie pomogą nam bez wsparcia psychoterapuety.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA