Czy spadek wagi to objaw Alzheimera?

Starszy niż rok
Chudnięcie, a nie kłopoty z pamięcią, może być pierwszym objawem choroby Alzheimera – sugerują badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Neurology”. Wymagają one jednak potwierdzenia.

Eric Vidoni z University of Kansas Alzheimer's Disease Center twierdzi, że chudnięcie może być jednym z objawów innych schorzeń towarzyszących chorobie Alzheimera. Jego zdaniem, mogą się one rozwijać zanim jeszcze degradacja mózgu będzie tak duża, że powoduje zaburzenia pamięci.

Z kolei prof. Ian Murray, neurobiolog z Texas A&M Health Science Center College of Medicine, sugeruje, że leczenie towarzyszących chorobie Alzheimera innych schorzeń może nawet opóźnić jej rozwój, ale przyznaje, że są to jedynie spekulacje.

Alzheimera" class="art__hash-separator">

Narażenie na chorobę Alzheimera

Warto przypomnieć, że  wcześniej publikowane badania sugerowały, że osoby, które w średnim i młodszym wieku mają nadwagę, są bardziej narażeni na ten typ demencji. Co ciekawe, otyłość depresja-u-osob-starszych,70,1.html">w starszym wieku wykazuje odwrotną korelację – u takich osób ryzyko choroby Alzheimera jest mniejsze, co nazwano „paradoksem otyłości”.

Z przeprowadzaonych badań wynika, że częściej tracą na wadze te osoby, u których badaniem obrazowym wykryto zmiany w mózgu lub mieli oni w płynie mózgowo-rdzeniowym większy poziom białka związanego z chorobę Alzheimera.

Czytaj: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

Jak to wytłumaczyć? Vidoni twierdzi, że ta choroba niszczy hipokamp, ośrodek mózgu, który wpływa również na przemianę materii i apetyt. Skutkiem tego jest spadek masy ciała oraz postępujące zakłócenie pamięci.

Czytaj też: Światowy Dzień Osób Chorych na Alzheimera

Poznja: 6 zaskakujących faktów o chorobie Alzheimera

az, PAP, bg

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co sądzisz na temat terapii psychologicznej?

  każdy chociaż raz powinien zasięgnąć porady psychologa

  w razie problemów warto skonsultować się z psychologiem

  nie warto, to strata czasu i pieniędzy

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA