Nowy sklep

już ON-LINE

Czy spadek wagi to objaw Alzheimera?

Starszy niż rok
Chudnięcie, a nie kłopoty z pamięcią, może być pierwszym objawem choroby Alzheimera – sugerują badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Neurology”. Wymagają one jednak potwierdzenia.
 

Eric Vidoni z University of Kansas Alzheimer's Disease Center twierdzi, że chudnięcie może być jednym z objawów innych schorzeń towarzyszących chorobie Alzheimera. Jego zdaniem, mogą się one rozwijać zanim jeszcze degradacja mózgu będzie tak duża, że powoduje zaburzenia pamięci.

Z kolei prof. Ian Murray, neurobiolog z Texas A&M Health Science Center College of Medicine, sugeruje, że leczenie towarzyszących chorobie Alzheimera innych schorzeń może nawet opóźnić jej rozwój, ale przyznaje, że są to jedynie spekulacje.

Narażenie na chorobę Alzheimera

Warto przypomnieć, że  wcześniej publikowane badania sugerowały, że osoby, które w średnim i młodszym wieku mają nadwagę, są bardziej narażeni na ten typ demencji. Co ciekawe, otyłość depresja-u-osob-starszych,70,1.html">w starszym wieku wykazuje odwrotną korelację – u takich osób ryzyko choroby Alzheimera jest mniejsze, co nazwano „paradoksem otyłości”.

Z przeprowadzaonych badań wynika, że częściej tracą na wadze te osoby, u których badaniem obrazowym wykryto zmiany w mózgu lub mieli oni w płynie mózgowo-rdzeniowym większy poziom białka związanego z chorobę Alzheimera.

Czytaj: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

Jak to wytłumaczyć? Vidoni twierdzi, że ta choroba niszczy hipokamp, ośrodek mózgu, który wpływa również na przemianę materii i apetyt. Skutkiem tego jest spadek masy ciała oraz postępujące zakłócenie pamięci.

Czytaj też: Światowy Dzień Osób Chorych na Alzheimera

Poznja: 6 zaskakujących faktów o chorobie Alzheimera

az, PAP, bg

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA