Nowy sklep

już ON-LINE

Czy szczepienia wywołują choroby…?

Autyzm, choroba Alzheimera, schorzenia neurologiczne – przed takimi chorobami przestrzegają przeciwnicy szczepień przeciwko grypie. Czy jednak oferowane nam co sezon szczepionki rzeczywiście niosą w sobie ryzyko wywołania tych chorób?

Spis treści

Rozprawiamy się z mitami krążącymi na temat szczepień przeciwko grypie – ich rzekomej bezcelowości czy wręcz szkodliwości. Wyjaśniamy, co w krążących na temat szczepionki przeciwgrypowej opiniach jest prawdziwe, sensowne i warte uwagi – a co jedynie niepotrzebnie sieje niechęć do stosowania tego zabezpieczenia.

Przekonanie, że szczepienia powodują choroby, narodziło się może przy okazji szczepionek innych niż ta przeciw grypie, ale jest tak popularne, że przeciwnicy szczepień powtarzają je jak mantrę i stosują do niemal każdego rodzaju szczepionek. Jakie jest tego źródło?

Czytaj także: Szczepionka przeciw grypie – co w niej tak naprawdę jest?

Szczepionki a autyzm

Bohaterem, a zarazem jednym z pionierów ruchu antyszczepionkowego, jest były lekarz Andrew Wakefield, który na łamach pisma „Lancet” opublikował kontrowersyjną pracę dotyczącą rzekomego występowania autyzmu oraz chorób układu pokarmowego po szczepieniu szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka). Praca oparta była na analizie 12 (!) przypadków chorych dzieci. Jak się później okazało, sfabrykowane przez autora analizy miały dowodzić wielkiego prawdopodobieństwa szkodliwości szczepionki. Śledztwo dziennikarzy, a później organów rządowych wykazało, że Wakefield liczył na sławę i pieniądze po wspomnianej publikacji, a jego „rewelacje” bardzo szeroko mijały się z prawdą. Za swoje oszustwo dr Wakefield został usunięty z brytyjskiego rejestru lekarzy i utracił prawo wykonywania zawodu lekarza. W historii było jeszcze kilku badaczy, którzy próbowali dowieść występowania autyzmu po szczepieniach, jednak jak do tej pory żadnemu z nich nie udało się w sposób bezspornie obiektywny potwierdzić takiego stanu rzeczy.

Także szczepionce przeciw grypie zarzuca się rzekomy wpływ na wzrost odsetka dzieci chorujących na autyzm, wskazując jako czynnik sprawczy tiomersal – związek etylortęci, który nie tylko nie zagraża zdrowiu ludzkiemu (ponieważ nie kumuluje się w organizmie), ale wręcz nie wchodzi już w skład szczepionki przeciw grypie. Warto przypomnieć także, że w 2008 roku Komitet Światowej Organizacji Zdrowia ds. Bezpieczeństwa Szczepionek (GACVS) uznał tiomersal za środek bezpieczny i nie wskazał go jako potencjalnego źródła autyzmu.

Szczepionka przeciw grypie: substancje pomocnicze

Nowe doniesienia z forów antyszczepieniowych mówią o 5-krotnym wzroście częstości zachorowań na chorobę Alzheimera wśród osób stosujących regularnie szczepienia przeciw grypie (niektórzy wręcz utrzymują, że wskaźnik zachorowań wzrósł o 1000%!).

Badania przeprowadzone w Kanadzie w 2001 roku nie wykazały wpływu jakichkolwiek szczepień (w tym tych na grypę) na zwiększenie zagrożenia zachorowania na chorobę Alzheimera. Co więcej: wśród wyników tych badań można odnaleźć wniosek, że odsetek osób chorych na to schorzenie wśród osób szczepionych był mniejszy niż w grupie osób nieszczepionych, poza tym średnia długość życia także była wyższa u osób szczepionych w stosunku do nieszczepionych.

Do podobnego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Rotterdamie, dowodząc w 2004 roku, że regularne szczepienie na grypę sezonową u osób starszych powoduje znaczną redukcję prawdopodobieństwa zgonu z ogólnych przyczyn zdrowotnych.

Sprawdź: Tężec: przyczyny, objawy, leczenie i szczepionki

ZespółGuillaina-Barrego">
 

Reklama

Zespół Guillaina-Barrego

Kolejną głośną sprawą jest rzekome pojawianie się zespołu Guillaina-Barrego po szczepieniu na grypę. Zespół Guillaina-Barrego to autoimmunologiczna choroba powodująca demielinizację wieloneuronalną z postępującą neuropatią ruchową. Podstawowe objawy zespołu to: parestezje, postępujące niedowłady, porażenie mięśni twarzy – często obustronne, a w postaciach bardzo zaawansowanych nawet niewydolność oddechowa wskutek nieprawidłowej funkcji mięśni oddechowych. Rzeczywiście – zespół ten może się rozwinąć u osób predysponowanych, u których wystąpił już wcześniej. Na podstawie badań klinicznych w Wielkiej Brytanii udowodniono jednak, że ryzyko wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego jest ponad dziesięciokrotnie wyższe po zachorowaniu na grypę niż po szczepieniu przeciw grypie!

Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o grypie w kontekście szczepień przeciwgrypowych

Nieprawdą jest także, że szczepionka przeciwko grypie ma zaostrzać symptomy stwardnienia rozsianego. Również i w tym przypadku dowiedziono, że to zachorowanie na grypę powoduje zaostrzanie objawów SM, a nie szczepienie przeciwko niej. Uważa się ponadto, że dla chorych cierpiących na schorzenia autoimmunologiczne głównym zagrożeniem jest właśnie grypa, a zaniechanie szczepień przeciwko jej wirusom postrzegane jest jako całkowicie nieuzasadnione narażanie się na ryzyko utraty zdrowia.

Polecamy: Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Bibliografia:
1. http://www.pediatria.mp.pl
2. http://www.szczepienia.czd.pl/bezpieczenstwo%20szczepien%20ochronnych.php#tiom
3. http://www.urpl.gov.pl
4. http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/oswiadczenie_szczep_25112009.pdf
5. http://www.szczepienia.pzh.gov.pl
6. http://www.mp.pl/grypa/?aid=47542
7. http://www.cmaj.ca/content/165/11/1495.full?eaf
8. Interna Szczeklika 2012”, Andrzej Szczeklik, rok wydania: 2012 r
9. „Medycyna wewnętrzna”, Tom 1-2, Gerd Herold
10. „Immunologia Kliniczna”, Chapel Helen, Haeney Mansel, Misbah Siraj, Snowden Neil, (red. pol.) Senatorski Grzegorz

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)