Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy szczoteczka elektryczna usuwa kamień nazębny?

Szczoteczka elektryczna pomaga w pozbyciu się kamienia nazębnego lub chociaż w zmniejszeniu występowania tego żółtego osadu na zębach, przy założeniu, że mycie zębów taką szczoteczką trwa w określony sposób i w określonym czasie. Jak zatem prawidłowo, a co za tym idzie skutecznie myć zęby szczoteczką elektryczną i co jeszcze można robić aby usunąć kamień nazębny?
Szczoteczka elektryczna do zębów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym charakteryzuje się szczoteczka elektryczna?

Prawidłowo używana szczoteczka elektryczna wykazuje dużą wyższą skuteczność w czyszczeniu zębów niż zwykła, manualna szczoteczka do zębów. Elektryczna szczoteczka wyróżnia się tym, iż ma małą, okrągłą główkę, rozmiarem odpowiadającą wielkości przeciętnego zęba. Ponadto, na co wskazuje jej nazwa, jest zasilana prądem. Zatem należy pamiętać o naładowaniu jej przez użyciem. Występują też szczoteczki elektryczne na baterie. 

Szczoteczka zbudowana jest z niewymiennego podłużnego „kadłuba” oraz z wymiennych „główek”, które należy zmieniać co około trzy miesiące.

Dostępne są modele elektrycznych szczoteczek dla dorosłych oraz dla dzieci. Poza tym występuje kilka rodzajów szczoteczek:

  • szczoteczki elektryczne obrotowe – robią ruchy rotacyjno-oscylacyjne obracając się na przemian w prawo i w lewo, mogą wykonać od ponad 7 do ponad 8 tysięcy ruchów na minutę;
  • szczoteczki elektryczne obrotowo-pulsacyjne– oprócz wyżej wymienionej czynności dodatkowo także pulsują dociskając włosie do powierzchni zęba, obracają się z szybkością około 20 000 – 40 000 ruchów na minutę;
  • szczoteczki elektryczne oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne– taka szczoteczka myje zęby poruszając się na boki oraz w górę i w dół, a ponadto wykonuje ruchy pulsacyjne w ilości nawet do 58 tysięcy na minutę. 

Niektórzy do rodziny szczoteczek elektrycznych dorzucają także szczoteczkę soniczną oraz ultradźwiękową.

Reklama

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Mycie zębów szczoteczką elektryczną jest zbliżone do czyszczenia zębów zwykłą szczoteczką do zębów: powinno odbywać się dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem) i trwać co najmniej 2 minuty.

W obu przypadkach należy przyłożyć główkę szczoteczki do zęba pod kątem 45 stopni, jednak szczoteczkę elektryczną wystarczy przesuwać po kolejnych zębach podczas gdy manualną szczoteczką trzeba cały czas stosować ruch z góry do dołu (w przypadku górnych zębów) lub z dołu do góry (gdy myjemy dolne zęby), wymiatający resztki pokarmowe, brud i płytkę nazębną.

Na szczoteczkę elektryczną nakłada się zwykłą pastę w wielkości ziarnka grochu, przykłada do powierzchni zęba i dopiero włącza. Jeśli zmienimy tę kolejność istnieje ryzyko, że pasta spadnie z kręcącej się główki szczoteczki.

Po umyciu zębów najpierw wyłączamy szczoteczkę, potem wyjmujemy ją z jamy ustnej, dokładnie opłukujemy włosie i odstawiamy (jeśli trzeba – ładujemy). Pomimo tego, że szczoteczki docierają w jakimś stopniu do szczelin międzyzębowych, warto także nitkować przerwy między zębami oraz płukać jamę ustną po umyciu zębów.

Reklama

Jak działa szczoteczka elektryczna?

W zależności od tego z jakim rodzajem szczoteczki elektrycznej mamy do czynienia, inaczej będzie działała. Niektóre będą obracały się po płytce zęba w jedną i drugą stronę, inne – także dociskały włosie do powierzchni zęba, jeszcze inne będą wykonywały ruchy obrotowe we wszystkie strony (prawo, lewo, w górę i w dół) oraz dociskały „główkę” szczoteczki do zęba. 

Poza tym elektryczne szczoteczki mogą mieć bardziej miękkie włosie, wówczas będą działały korzystniej na wrażliwe dziąsła lub też twarde włosie – te natomiast bardziej zadbają o usuwanie kamienia nazębnego.

Szczoteczki elektryczne posiadają przeważnie różne tryby: mniej lub bardziej intensywne, a nawet wybielające zęby, czyszczące język, czy masujące podniebienie. 

Niektóre modele szczoteczek elektrycznych są zaopatrzone w sensory, które monitorują działanie szczoteczki, siłę nacisku i jakość mycia.

Reklama

Czy elektryczna szczoteczka usuwa kamień nazębny?

Firmy produkujące szczoteczki elektryczne chwalą się cechą tych urządzeń, jaką jest usuwanie kamienia nazębnego. Z pewnością przy regularnym, dobrze wykonanym czyszczeniu zębów jakiś procent kamienia nazębnego jesteśmy w stanie w ten sposób usunąć. Jednak choć raz w roku warto wybrać się do stomatologa na fachowe pozbycie się kamienia nazębnego. 

Z pewnością lepiej to zadanie spełnią szczoteczki elektroniczne z twardszym włosiem. W tym przypadku trzeba uważać na dziąsła, gdyż takie szczoteczki mogą podrażniać tą wrażliwszą część uzębienia.

Aby kamień nazębny dokuczał nam w jak najmniejszym stopniu należy dokładnie myć zęby dwa razy każdego dnia w taki sposób żeby na każdą sekcję przeznaczyć 30 sekund. Nie należy przy tym zapominać o czyszczeniu tylnej ścianki zębów oraz płaskich powierzchniach zębów. Nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami oraz płukanie jamy ustnej dodatkowo wspomoże walkę z kamieniem nazębnym.

Reklama

Jak zwalczyć kamień nazębny?

Jak już wcześniej wspomniano zwalczaniem kamienia nazębnego najskuteczniej zajmie się dentysta. Stomatolog korzystając ze specjalnego sprzętu w sposób profesjonalny rozprawi się z kamieniem nazębnym. 

Lepiej choć raz w roku zainwestować w ten bezbolesny zabieg aby zniwelować niebezpieczeństwo wystąpienia próchnicy, paradontozy, czy innych chorób zębów lub dziąseł. 

Koszt usuwania kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym zależy oczywiście od stanu uzębienia, szacuje się, że jest to przedział kosztowy od 50 do ok 250 zł.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Pomarańczowa gruszka do nosa
Podobne artykuły
Kobieta ogrzewa dłonie rękawiczkami
Ogrzewacz do rąk – jak działa? Jaki ma wpływ na zdrowie?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Kardiowerter
Kardiowerter: co to jest? Wskazania do wszczepienia i cena
Ogrzewanie mieszkania na podczerwień
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, a może zdrowe? Jak wybrać promiennik?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!