Czy szczoteczki soniczne są zdrowe dla uzębienia?

Szczoteczki soniczne od kilku lat podbijają rynek artykułów do higieny jamy ustnej. Posiadają one wiele modeli i jeszcze więcej funkcji, co sprawia, że ciężko zdecydować się na konkretny produkt. Co więcej, taki zakup często stanowi naprawdę dużą kwotę. Warto więc wcześniej zastanowić się i rozważnie podejść do zakupów. A co na temat tych urządzeń twierdzą specjaliści? Czy to naprawdę najlepsze urządzenie do codziennej higieny jamy ustnej? Czy szczoteczka soniczna jest dla każdego i na co warto zwrócić uwagę, by dopasować model do swoich potrzeb?
Kobieta myjąca zęby

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czy szczoteczki soniczne są bezpieczne dla zdrowia uzębienia? 

Producenci twierdzą, że szczoteczki soniczne są przeznaczone w zasadzie dla każdego – od najmłodszych, po najstarszych użytkowników. Uważają, że każdy znajdzie model, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Jedynym przeciwwskazaniem są poważne stany zapalne dziąseł. Jednak jak korzystanie ze szczoteczki sonicznej przekłada się na zdrowie jamy ustnej? Technologia soniczna pozwala na niezwykle dokładne mycie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Przy właściwym korzystaniu z urządzenia możemy uzyskać rewelacyjne wyniki. Prawidłowego używania szczoteczki można w prosty sposób nauczyć się dzięki aplikacjom dedykowanym niektórym modelom, które pozwalają na odczytywanie ruchów urządzenia i analizę jego pracy. Ważny jest też czujnik nacisku, który nie pozwala na zbyt mocne dociskanie włosia do powierzchni zębów.

Co warto wiedzieć wybierając szczoteczkę soniczną?

Przede wszystkim przygotuj się na spory wydatek. Szczoteczki soniczne nie są tanie, ich cena oscyluje od około 500 do nawet kilku tysięcy złotych. Jednak dzięki zastosowaniu mechanizmu wymiennych główek sama szczoteczka powinna służyć Ci przez wiele lat. Główki to kolejna istotna rzecz – możemy wybierać spośród wielu modeli, jakie oferuje producent danej szczoteczki. Co ważne, możesz kupić jedno urządzenie dla całej rodziny i każdemu przypisać własną główkę. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie dodatkowe elementy znajdują się w zestawie. Poza szczoteczką i główkami konieczna jest ładowarka. Występują one w naprawdę wielu formach – kablowej, ładującego etui czy nawet szklanki. Ciekawą propozycją jest też sterylizator, który pozwala na jeszcze większe zachowanie higieny i zabicie bakterii na włosiu po każdym użyciu szczoteczki. Sprawdź też, jakie dana szczoteczka posiada tryby pracy, jaką ma ilość dostępnych poziomów mocy oraz jak wiele drgań na minutę wykonuje. To ważne, jeśli chodzi nie tylko o przełożenie jakości na cenę, ale także skuteczność samego urządzenia. Miej też na uwadze, że pierwsze użycia szczoteczki mogą wydawać się dziwne – to zupełnie inny nacisk na zęby, niż w przypadku szczoteczki elektrycznej czy manualnej. Nie zniechęcaj się – wkrótce poczujesz różnicę w jakości higieny swojej jamy ustnej. Aby dowiedzieć się więcej o szczoteczkach sonicznych, warto zapoznać się z poradnikiem przy wyborze oraz rankingiem szczoteczek sonicznych portalu Homelook.pl - https://homelook.pl/jaka-szczoteczka-soniczna-do-zebow-bedzie-najlepsza-ranking-szczoteczek-sonicznych/

Jakich efektów możesz się spodziewać? Dzięki szczoteczce sonicznej osiągniesz:

  • widoczną redukcję przebarwień po kawie, herbacie czy papierosach;
  • redukcję nagromadzonej płytki nazębnej;
  • ochronę przed powstawaniem kamienia;
  • poprawę zdrowia dziąseł;
  • długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej;
  • ochronę przeciw próchnicy i chorobami zębów.

Czym różnią się szczoteczki soniczne od standardowych szczoteczek elektrycznych?

Może się wydawać, że szczoteczki soniczne i elektryczne są bardzo podobnymi urządzeniami. Warto wiedzieć, że wykorzystywana przez nie technologia jest całkowicie odmienna, co przekłada się też na różne efekty końcowe. Jakie są najważniejsze rozbieżności? Kluczową i najczęściej zauważaną na pierwszy rzut oka różnicą jest ruch główki W szczoteczce elektrycznej najczęściej jest to ruch rotacyjny i/lub pulsacyjny, natomiast cechą charakterystyczną szczoteczek sonicznych jest ruch wymiatający typu góra-dół. Różni się też częstotliwość ruchów – ruchy rotacyjne w szczoteczce elektrycznej to najczęściej liczba 8 000 obrotów na minutę, a w przypadku szczoteczki sonicznej dolna granica to 30 000 ruchów na minutę. Skąd taka duża różnica? Wynika ona z zastosowanych technologii – podczas gdy w szczoteczce elektrycznej mamy do czynienia z mechanicznymi ruchami wywoływanymi przez mały silnik, ruchy włosia w szczoteczce sonicznej powodowane są poprzez uwalnianie ultradźwięków. To naprawdę duża różnica, zwłaszcza jeśli posiadasz wrażliwe zęby i dziąsła – drgania soniczne są delikatniejsze niż rotacyjne ruchy, mogące uszkodzić jamę ustną.

Czy szczoteczki soniczne są lepsze od elektrycznych?

Biorąc pod uwagę wykorzystywane przez nie technologie i możliwości, można powiedzieć, że szczoteczka soniczna jest lepszym rozwiązaniem. Oczywiście, trzeba też wziąć pod uwagę budżet – przy podobnych cenach wybranych szczoteczek, nie powinieneś się nawet zastanawiać. Prawidłowo używana szczoteczka soniczna jest nie tylko delikatniejsza dla zębów i dziąseł, ale tez o wiele skuteczniejsza od szczoteczki elektrycznej. Z dużo większą dokładnością czyści ona przestrzenie międzyzębowe i trudno dostępne miejsca. Mówią o tym nie tylko konsumenci, ale także specjaliści w zakresie stomatologii. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup szczoteczki elektrycznej, zobacz poradnik i ranking szczoteczek elektrycznych - https://homelook.pl/jaka-szczoteczke-elektryczna-ranking/

Jakie jest stanowisko stomatologów w odniesieniu do szczoteczek sonicznych?

Według specjalistów szczoteczki soniczne posiadają o wiele lepszą zdolność do czyszczenia zębów, usuwania przebarwień od kawy czy papierosów, bakterii czy resztek jedzenia. Nie ma więc wątpliwości – prawidłowo używane szczoteczki soniczne są najzdrowszą i najbezpieczniejszą opcją codziennego utrzymywania higieny jamy ustnej. Jak widać, nie jest to tylko kolejny dobrze rozreklamowany gadżet, ale urządzenie, które może naprawdę wpłynąć na stan zdrowia naszych zębów i dziąseł. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, warto poprosić o ich rozwianie swojego dentystę.

Szczoteczki soniczne – podsumowanie

Dzięki wykorzystaniu technologii ultradźwiękowej w szczoteczce sonicznej, mamy realny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej. Nie tylko znacznie poprawimy swój komfort, jeśli chodzi o higienę, ale też zabezpieczymy zęby przed próchnicą i zadbamy o zdrowie dziąseł. Jeśli zdaniem stomatologów jest to najlepsza metoda domowej higieny jamy ustnej, to nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli wciąż szukasz odpowiedzi na pytanie, co będzie lepsze – szczoteczka soniczna czy elektryczna, daj w tej kwestii rozwiać swoje wątpliwości specjalistom. Gwarantujemy, że poczujesz różnicę i będziesz zadowolony.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!