Czy taniec może leczyć?

Czy taniec może leczyć? Tak! Spośród terapii ruchowych, taniec jest jedną z najprzyjemniejszych form rehabilitacji. Korzystać z niej mogą nawet osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Spis treści

Taniec zawsze stanowił element kultury. Poprzez ruch można swobodnie wyrażać swoje uczucia, poprawiać kondycję ruchową oraz samopoczucie. Nie trzeba być zawodowym tancerzem, by czerpać z tego przyjemność. Ale taniec to nie tylko zabawa. Okazuje się, że jest  jednym z wielu rodzajów terapii ruchowej, która pomaga w leczeniu.

Terapia tańcem przynosi pozytywne efekty w przypadku wielu schorzeń: przy występowaniu chorób psychicznych, u osób niewidomych oraz głuchoniemych, podczas rehabilitacji pourazowej czy powypadkowej. Taniec wyzwala emocje, a ruch zastępuje komunikację werbalną.

Początki terapii tańcem

Terapia ta, nazywana też choreoterapią, jest jedną z metod leczenia poprzez sztukę. Do rozwoju tej terapii przyczyniła się tancerka, Marian Chace. W roku 1942, podczas prowadzonych przez siebie zajęć spostrzegła, że ruch taneczny pomaga w problemach emocjonalnych. Taniec pozwalał na pozbycie się wstydu, otwarcie i rozładowanie emocji. Zdaniem Marian Chace, nie liczy się technika, ale taniec sam w sobie, naturalny i niewyćwiczony, wychodzący od samych tańczących. Dzięki późniejszej współpracy z psychiatrami, terapia tańcem stała się w USA jedną z wiodących metod leczenia chorych z opóźnieniem rozwoju.

Potencjał w tańcu spostrzegli również psychiatrzy leczący osoby chore psychicznie, widząc w tym doskonały sposób na leczenie. Taniec pozwalał rozładować negatywne emocje oraz przekazać informację w sposób werbalny. Chorzy stawali się spokojniejsi, mniej impulsywni i nerwowi.

Dla kogo terapia tańcem jest najlepsza?

Obecnie terapię tańcem stosuje się w przypadku osób mających trudności przystosowawcze, poznawcze i emocjonalne, a także cierpiące z powodu dolegliwości fizycznych. Skuteczna jest w przypadku dzieci chorych na autyzm oraz porażenie mózgowe. Taniec może być osobnym rodzajem rehabilitacji lub jednym z jej elementów, łączony ze sportem, ćwiczeniami rozciągającymi i relaksacyjnymi. Poprawia się dzięki temu kondycję oraz samopoczucie podopiecznych domów starości, szpitali psychiatrycznych, ośrodków opieki społecznej i klinik geriatrycznych.

Reklama

Skutki terapii

Osoby, których rehabilitacje uzupełnia się tańcem, lepiej radzą sobie z napięciem mięśni oraz stresem. Taniec rozluźnia napięte mięśnie, pomaga w polepszeniu kondycji fizycznej i niweluje ból stawów. Ruch nie może jednak obciążać chorego, powinien on być dostosowany do jego wieku oraz kondycji.

Terapia tańcem przynosi również korzyści w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Chorym przywraca się sprawność ruchową oraz stabilność emocjonalną. Taniec jest też skuteczny w leczeniu depresji, zaburzeń żywienia, chorób Parkinsona, Alzheimera, a także chorób onkologicznych.

Szkoleniami związanymi z choreoterapią zajmują się w Polsce trzy organizacje: Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii PTT w Poznaniu, Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem (PSPTiR) oraz Instytut DMT.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->