Czy to może być ciąża? Rozpoznaj pierwsze oznaki ciąży

Starszy niż rok
Brak miesiączki to najbardziej oczywista oznaka ciąży. Ale czasem jej przyczyną może być coś innego, a organizm daje dużo więcej sygnałów świadczących o tym, że możesz spodziewać się dziecka. Oto 5 z nich, które zwykle pojawiają się przed 8 tygodniem ciąży.
 

1. Brak miesiączki

Brak menstruacji to zwykle pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę kobiety w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że czasem - nawet mimo ciąży - dochodzi do niewielkiego krwawienia. Nie można więc polegać tylko na tej obserwacji.

2. Zmiany w piersiach

Oznaka zauważalna zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Piersi się powiększają, stają się bardziej wrażliwe na dotyk, a kolor sutków może się stać ciemniejszy.

3. Mdłości

U niektórych dochodzi do nich tylko czasowo, inne kobiety muszą się z nimi pogodzić przez cały okres ciąży - ale są też takie, które mdłości nie mają. Mdłości mogą się pojawić ok. 5 tygodnia ciąży, a większość kobiet doświadcza ich przed 8 tygodniem.

4. Częste oddawanie moczu

Kolejną wczesną oznaką ciąży może być częste oddawanie moczu, związane ze zmianami hormonanymi i powiększeniem macicy. W dalszych okresach ciąży objaw ten również się pojawia.

5. Uczucie zmęczenia

Czujesz się ciągle niewyspana? Łatwo się męczysz? To kolejny sygnał, który może świadczyć o ciąży. Zadbaj więc bardziej w tym czasie o siebie. W drugim trymestrze ciąży energia powróci!

Pamiętaj, że nie u wszystkich kobiet te popularne symptomy ciąży występują. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży - pamiętaj, żeby przyłożyć jeszcze większą wagę do zdrowia.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA