Czy to może być ciąża? Rozpoznaj pierwsze oznaki ciąży

Starszy niż rok
Brak miesiączki to najbardziej oczywista oznaka ciąży. Ale czasem jej przyczyną może być coś innego, a organizm daje dużo więcej sygnałów świadczących o tym, że możesz spodziewać się dziecka. Oto 5 z nich, które zwykle pojawiają się przed 8 tygodniem ciąży.

1. Brak miesiączki

Brak menstruacji to zwykle pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę kobiety w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że czasem - nawet mimo ciąży - dochodzi do niewielkiego krwawienia. Nie można więc polegać tylko na tej obserwacji.

2. Zmiany w piersiach

Oznaka zauważalna zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Piersi się powiększają, stają się bardziej wrażliwe na dotyk, a kolor sutków może się stać ciemniejszy.

3. Mdłości

U niektórych dochodzi do nich tylko czasowo, inne kobiety muszą się z nimi pogodzić przez cały okres ciąży - ale są też takie, które mdłości nie mają. Mdłości mogą się pojawić ok. 5 tygodnia ciąży, a większość kobiet doświadcza ich przed 8 tygodniem.

4. Częste oddawanie moczu

Kolejną wczesną oznaką ciąży może być częste oddawanie moczu, związane ze zmianami hormonanymi i powiększeniem macicy. W dalszych okresach ciąży objaw ten również się pojawia.

5. Uczucie zmęczenia

Czujesz się ciągle niewyspana? Łatwo się męczysz? To kolejny sygnał, który może świadczyć o ciąży. Zadbaj więc bardziej w tym czasie o siebie. W drugim trymestrze ciąży energia powróci!

Pamiętaj, że nie u wszystkich kobiet te popularne symptomy ciąży występują. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży - pamiętaj, żeby przyłożyć jeszcze większą wagę do zdrowia.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA