Czy truje nas bisfenol A?

Starszy niż rok
Zawarty w puszkach zupy bisfenol A jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i w dużych ilościach wydalany z moczem – informuje "Journal of the American Medical Association"
 

Badania przeprowadzono na 75 ochotnikach. Część z nich przez pięć dni codziennie zjadała porcję świeżo ugotowanej wegetariańskiej zupy, druga grupa - taką samą ilość zupy z puszki. Po weekendowej przerwie grupy zamieniły się – ci co jedli świeżą zupę, dostali zupę z puszki i odwrotnie.

Zobacz: W jaki sposób jedzenie wpływa na zmęczenie

20 razy więcej BPA po zupie z puszki

Porcja zupy z puszki podnosiła poziom BPA w moczu, prawie 20-krotnie (po świeżej zupie 1,2 mikrograma na litr, po zupie z puszki- 20,8 mikrograma). Zdaniem autorki badań, to jedne z najwyższych poziomów BPA odnotowane u osób nienarażonych w pracy na kontakt z bisfenolem A. Konieczne są dalsze badania nad wpływem tej substancji na zdrowie. Być może już niedługo wskazane będzie całkowite wyeliminowanie BPA produktów mających styczność z żywnością.

Bisfenol A (BPA) zawarty jest w poliwęglanach, żywicach epoksydowych i poliestrowych. Można go znaleźć na przykład w pojemnikach na mleko, warstwie plastiku wyściełającej puszki z konserwami, rurach wodociągowych, a nawet plombach dentystycznych. BPA jest wykorzystywane w produkcji plastiku znajdującego zastosowanie w soczewkach, płytach CD, opakowań i pojemników na napoje (w tym np. dużych butli do dystrybutorów wody), butelek dla dzieci, talerzyków czy elementów smoczków.


Warto wiedzieć

Od połowy lat 90. w kręgach naukowców toczy się dyskusja na temat możliwych negatywnych efektów działania bisfenolu A. Prowadzone badania na myszach laboratoryjnych wykazały, że bisfenol wywiera szkodliwy wpływ na równowagę hormonalną i komórki rozrodcze zwierząt.

Są obawy, że bisfenol może sprzyjać rozwojowi męskiej niepłodności, raka prostaty i raka piersi, a nawet otyłości. Od 2011 roku w Unii Europejskiej zakazano wytwarzanie i rozprowadzanie butelek dla niemowląt wykonanych z materiałów zawierających bisfenol A. Zakaz nie dotyczy np. puszek z zupą, które od wewnątrz pokrywane są potencjalnie szkodliwą substancją, aby nie ulegały korozji.

Jeśli jednak badania wykażą więcej szkodliwych zależności może się okazać, że puszki z zupą będziemy mogli obejrzeć jedynie na pracach And'ego Warholi.

ek, PAP

Czytaj też: Jedzenie jak narkotyk

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA