Czy Twoje dziecko miało już zapalenie ucha?

Zapaleniu ucha środkowego to częsta choroba wieku dziecięcego.

Okazuje się, że aż 75 procent dzieci przynajmniej raz w życiu cierpiało na tę wyjątkowo bolesną dolegliwość przed ukończeniem 3 roku życia. U wielu dzieci zapalnie ucha środkowego występuje wielokrotnie.

Przyczyny

Zapalenie ucha często zaczyna się od zakażenia górnych dróg oddechowych (przeziębienie), które powoduje zapalenie zatok i trąbki słuchowej. U dzieci trąbka słuchowa jest krótsza niż u dorosłych, dlatego zapalnie może doprowadzić do całkowitego jej zablokowanie, zamykając płyn w uchu środkowym. Właśnie taki uwięziony płyn może doprowadzić do zapalenia.

Czytaj także: Czy Twoje dziecko miało już zapalenie ucha?

Czynniki ryzyka:

- częściej chorują chłopcy
- gdy pierwsze zapalenie ucha wystąpiło do 4 miesiąca życia
- chodzenie do żłobka lub przedszkola
- dzieci mające kontakt z dymem papierosowym
- częste zakażenie górnych dróg oddechowych

Czytaj też: Spodziectwo

Objawy choroby:

- silny ból ucha
- uczucie ucisku, zatkane uszy
- krótkotrwała utrata słuchu
- rozdrażnienie
- nagła utrata apetytu
- gorączka
- wymioty
- preferowanie spania w pozycji pionowej
- małe dziecko pociąga się za ucho

Czytaj też: Otoskleroza

Leczenie:

Konieczna jest wizyta u lekarza pediatry. W większości przypadków lekarz zleci leczenie antybiotykiem. Pamiętaj, że musimy antybiotyk podawać dziecku zgodnie z zaleceniem lekarza, nigdy nie należy przerywać podawania leku, ponieważ wydaje nam się, że dziecko czuje się już dobrze. Po leczeniu konieczna jest wizyta kontrolna. Nawracające zapalenie ucha czasami leczy się za pomocą chirurgicznie umieszczonych w błonie bębenka małych plastikowych rurek, dzięki którym ropa wypływa z ucha środkowego. Zabieg nazywa się drenowaniem. Zalety drenowania są nie do przecenienia. Zazwyczaj skutkują rzadszymi zakażeniami ucha, powraca słuch. Wadą jest to, że zabieg wymaga znieczulenie ogólnego. Należy też bardzo uważać, aby gdy założony jest dren do ucha nie dostawała się woda (kąpiele, basen). Gdy dziecko dorasta, trąbka słuchowa staje się szersza i bardziej pokręcona, przez co można ją łatwo osuszyć z gromadzącego się płynu. Im dziecko starsze, tym ryzyko zachorowania na zapalnie ucha staje się rzadsze.

Zobacz: Zapalenie ucha zewnętrznego

Zobacz też: Zapalenie ucha środkowego

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA