Nowy sklep

już ON-LINE

Czy wiesz jak używać nitki dentystycznej?

Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale także czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. O tym, jak używać nici dentystycznych, rozmawiamy z lekarzem stomatologiem Aleksandrą Brylikowską.
Osoba używająca nitki dentystycznjej
Źródło: 123RF

Spis treści

Medme: Co jeszcze, oprócz szczoteczki do zębów i pasty, powinna mieć na półce w łazience osoba pragnąca kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej?

Niezbędnik pacjenta do prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej to - oprócz szczoteczki oraz indywidualnie dobranej pasty do zębów - nić dentystyczna ewentualnie szczoteczki miedzyzębowe, szczoteczki jednopęczkowe. Dodatkiem może być płyn do płukania jamy ustnej, jak również irygator.

Zobacz: Nieświeży oddech - jak z nim walczyć?

Skuteczne czyszczenie zębów

Jak czyścimy miejsca trudno dostępne, przestrzenie międzyzębowe?

Bez względu na to, jak dobrej szczoteczki się używa, konieczne jest czyszczenie powierzchni międzyzębowych z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych. Przestrzenie międzyzębowe możemy czyścić przede wszystkim metodą nitkowania. Możemy też użyć innego asortymentu do czyszczenia tj. wykałaczek, szczoteczek międzyzębowych lub jednopęczkowych. Wykałaczki powinny być z miękkiego drewna, zaostrzone na końcu, o trójkątnym przekroju. Należy ich używać ostrożnie. Przeciwwskazaniem jest używanie ich w tych miejscach, gdzie brodawki dziąsłowe wypełniają przestrzenie międzyzębowe.

 

Reklama

Nić dentystyczna

Jaki rodzaj nitki dentystycznej najlepiej wybrać?

Nici dentystyczne są woskowane bądź niewoskowane, z fluorem lub bez, expending lub super-floss, możemy również zaopatrzyć się w nici na trzymadłach, których używanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Z dużego asortymentu nitek te odpowiednie dla siebie najlepiej wybrać po konsultacji ze stomatologiem.

Czytaj: Paradontoza – choroba groźniejsza, niż myślisz?

Jak używamy nitki dentystycznej, aby to było skuteczne?

Najskuteczniejszym sposobem jest codzienne nitkowanie. Odwijamy około 35 cm nitki dentystycznej. Zawijamy końce nitki dookoła środkowych palców. Następnie pomiędzy kciukiem jednej ręki i palcem wskazującym drugiej napinamy niewielki fragment nici (około 20 cm), którym będziemy nitkować zęby. Nitkę delikatnie przeprowadza się ruchami piłującymi przez punkt styku między zębami do przestrzeni międzyzębowej, odpowiednio w dół lub w górę. Po wprowadzeniu wykonuje się ruch pionowy po krzywiznach zęba. Pionowy ruch jest ważny dlatego, aby nie uszkodzić (przeciąć) przyczepu nabłonkowego. Nitki woskowane oraz na trzymadłach w mniejszym stopniu grożą skaleczeniem dziąsła i dlatego lepiej nadają się dla początkujących. Zawsze należy stosować nitkę do czyszczenia przestrzeni między zębami tylnymi. W celu oczyszczenia przestrzeni pod połączonymi zębami mostu oraz pod sztucznymi zębami (korona, wkład koronowo-korzeniowy), również w przypadku aparatów stałych stosujemy nitkę super-floss, którą przeprowadzamy pod koroną lub mostem.

Czy nitkowanie zębów może wywołać ból dziąseł?

Na początku nitkowania, przez kilka pierwszych dni mogą wystąpić przykre dolegliwości bólowe lub krwawienie dziąseł.

Rozmawiał: Piotr Wiechowski

Zobacz też: Jak ograniczyć wizyty u dentysty?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy regularnie chodzisz do stomatologa?

  Chodzę raz na kilka miesięcy

  Chodzę raz w roku

  Chodzę raz na kilka lat

  Nie chodzę w ogóle

  Idę tylko, gdy odczuwam ból