Czym jest cellulit (lipodystrofia)

Cellulit jest utrapieniem i źródłem frustracji wielu kobiet. Dotąd postrzegany był jako defekt kosmetyczno- estetyczny.

Spis treści

Większość kobiet ma cellulit

Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania i dotyczą wtedy ok. 12 % dziewcząt. W okresie ciąży ilość kobiet z widocznym cellulitem zwiększa się dodatkowo o 20 %. Przed menopauzą ilość kobiet dotkniętych cellulitem zwiększa się o kolejne 25%. Podsumowując: cellulit może dotyczyć około 80-90% kobiet! Cellulit najczęściej umiejscawia się w okolicach ud, pośladków i brzucha, rzadziej na karku czy przedramionach. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że na obraz „skórki pomarańczowej” składa się szereg poważnych zaburzeń. Sprzyja mu wiele czynników takich jak: czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, częste picie alkoholu, wysokokaloryczna dieta uboga w warzywa i owoce czy siedzący tryb życia.

estrogeny">

Wszystkiemu winne są estrogeny

Największe bez wątpienia znaczenie w procesie tworzenia się cellulitu u kobiet mają estrogeny. Poziom estrogenów szczególnie rośnie po 25 roku życia. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii. Hormony powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie zmniejszenie napięcia żył. Skutkiem tego wzrasta przepuszczalność naczyń i powstaje miejscowy obrzęk. Obrzęk uciska otaczające komórki, szczególnie komórki tłuszczowe, które zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Konsekwencją tych zaburzeń jest powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych w organizmie. Następnie powstają miejscowe zmiany zapalne, które powodują zwłóknienie tkanki łącznej. Zwłóknienia tworzą nierówną powietrznię skóry, charakterystyczną dla cellulitu. Cellulitowi często towarzyszą choroby metaboliczne, hormonalne, choroby układu krążenia, choroby ginekologiczne, choroby nefrologiczne czy choroby żołądka i jelit.

Reklama

Postacie cellulitu

Wyróżnia się trzy postacie cellulitu. Pierwsza to postać twarda, która najczęściej występuje u młodych kobiet. Często aktywnych fizycznie i nawet szczupłych. Początkowo cellulit jest mało widoczny, nierzadko występuje wraz z rozstępami. Po uchwyceniu fałdu skórnego wyczuwa się płaskie ułożenie zmian. Nieleczony może przechodzić w bardziej zaawansowaną postać zwaną wiotką. Zauważalne są zmiany relacji pomiędzy zanikającą tkanką mięśniową, a powiększającą się tkanką tłuszczową.

Postać wiotka cellitu jest widoczna  w pozycji stojącej jak i siedzącej. Nie wymaga ściskania skóry. Rozpoznanie cellulitu szczególnie w początkowych fazach nie jest łatwe. Najczęściej występuje u kobiet po 40 roku życia. Skóra i mięśnie w postaci wiotkiej charakteryzują się zmniejszonym napięciem i nadmierną wiotkością.

Najcięższą postacią cellulitu jest postać obrzękowa wymagająca konsultacji z lekarzem dermatologiem. Narastający obrzęk zakłóca funkcje sąsiednich tkanek doprowadzając do zwłóknień.

Na szczęście w dzisiejszych czasach można z cellulitem walczyć na wiele sposobów. Potrzebna jest jedynie wytrwałość, bo w tym przypadku na efekty trzeba trochę poczekać.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->