Czym jest irygator do pochwy i czy warto go kupić?

Irygacja pochwy to przepłukiwanie wnętrza pochwy specjalnym płynem pod ciśnieniem. Ten zabieg, który może być bez problemu wykonany w domowej łazience, nie rzadko jest polecany pacjentkom w celu oczyszczenia okolic intymnych przed planowanym zabiegiem chirurgicznym oraz po zakończonej terapii dopochwowej. Kiedy jeszcze i jak stosować irygator do pochwy?
Kobieta cierpi z powodu infekcji pochwy
Źródło:123RF

Spis treści

Jak dbać o higienę intymną?

Kobiety powinny szczególnie dbać o higienę intymną. Ma to związek z budową anatomiczną pochwy, układu moczowego i rozrodczego oraz częstymi zmianami hormonalnymi, które mają wpływ na środowisko wewnątrz pochwy.

W środku pochwy powinna się utrzymywać odpowiednia mikroflora bakteryjna. Odczyn powinien być kwaśny, o ph 4,5, co stanowi realną zaporę dla groźnych wirusów, bakterii, patogenów i grzybów. Aby zapewnić taki idealny mikroklimat pochwie powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących higieny osobistej. 

Trzeba się myć, lecz nie za często, wystarczy szybki prysznic jeden raz dziennie. Zażywanie kąpieli powinno się ograniczyć do jednej w tygodniu. W czasie menstruacji warto podmywać okolice intymne, ale należy robić to z umiarem: delikatnie, od przodu ku tyłowi, starannie osuszając pochwę po myciu. Tej czynności też nie trzeba wykonywać po każdej wizycie w toalecie, wystarczy 2 razy dziennie. Środek przeznaczony do mycia okolic intymnych powinien mieć takie samo ph jak środowisko pochwy, nie powinien zawierać barwników, aromatów i detergentów. Warto wybierać bawełnianą bieliznę oraz jak najbardziej naturalne produkty chłonne (podpaski oraz wkładki higieniczne). 

W sytuacji odczuwania dużego dyskomfortu jeśli chodzi o brzydki zapach, czy nieświeżość okolic intymnych, a także po zakończonej menstruacji, po okresie zażywania dopochwowych leków, po stosunku płciowym, itp., można wykonać irygację pochwy. Czynność ta powinna być jednak skonsultowana z lekarzem. 

Jak irygować pochwę?

Irygacja pochwy oznacza przepłukanie jej wnętrza wodą lub specjalnym płynem przeznaczonym do irygowania okolic intymnych pod odpowiednim ciśnieniem. Służy do tego irygator do pochwy, który wyglądem przypomina małą pompkę z cienką, długą szyjką. Taki sprzęt można zakupić w aptece bez recepty. Sam zbiornik na płyn ma z reguły pojemność około pół litra. Wlewamy do niego ciecz, którą zamierzamy irygować pochwę. Czynność najlepiej przeprowadzić na półleżąco w wannie, stojąc pod prysznicem z jedną nogą lekko uniesioną i opartą o jakąś podpórkę lub siedząc na bidecie lub na ubikacji. 

Przed płukaniem pochwy należy umyć okolice intymne, a następnie delikatnie, jak najgłębiej włożyć końcówkę irygatora do pochwy. Potem na zbiorniczku irygatora należy umieścić obie dłonie i powoli wpompowywać do środka pochwy płyn. Po zakończeniu czynności, jak najostrożniej trzeba wyciągnąć irygator z pochwy, osuszyć ją, a sprzęt do irygacji rozkręcić, umyć pod strumieniem ciepłej wody z dodatkiem mydła i wysuszyć.

Nie należy wkładać irygatora do zmywarki, ani używać silnych detergentów do jego mycia. Warto jeszcze podkreślić, że irygator powinien być używany tylko przez jedną osobę. 

Reklama

W jakim celu używa się irygatora do pochwy?

Co to jest irygator do pochwy– już wiadomo, ale w jakim celu się go stosuje? Jak już wcześniej wspomniano, jeśli lekarz wydał takie zalecenie lub po skonsultowaniu się z pacjentką na to zezwolił, można wykonać irygację dopochwową, by oczyścić wnętrze pochwy po menstruacji, po odbytym stosunku płciowym oraz po zakończeniu leczenia dopochwowego. 

Irygację można też przeprowadzić przed zabiegami chirurgicznymi okolic intymnych, po połogu, itp. Niektórzy ginekolodzy przepisują irygację pochwy w celu wyleczenia konkretnej dolegliwości układu płciowego. Wówczas najczęściej dopasowują określony lek, czy płyn do irygacji o odpowiednim składzie. Jasno określają też częstotliwość i długość trwania takiej kuracji. 

Panie używają irygatora dopochwowego po to by wykluczyć możliwość zachorowania na chorobę przenoszoną drogą płciową oraz zajście w ciążę po stosunku bez zabezpieczenia, jednak nie są to skuteczne metody na uniknięcie tych zagrożeń. Z irygatora korzystają także kobiety, które chcą zapewnić czystość oraz przyjemny zapach krocza po zastosowaniu miejscowych środków antykoncepcyjnych lub przy obfitych upławach. Z tą ostatnią dolegliwością warto jednak udać się do lekarza niż leczyć się na własną rękę.

Jaki płyn do irygacji pochwy wybrać?

Płyn do irygacji pochwy powinien być jak najdelikatniejszy. Może być to przegotowana, przestudzona do temperatury 36 stopni Celsjusza woda. Zaleca się też stosowanie kwasu octowego, który jako jeden z niewielu składników podejmuje wybiórczą walkę z drobnoustrojami znajdującymi się w środowisku pochwy, zostawiając te pożyteczne, czyli bakterie kwasu mlekowego, a rozprawiając się z niekorzystnymi dla pochwy patogenami. 

Warto skorzystać z gotowych, aptecznych mieszanek do irygacji dopochwowej, w składzie których m.in. występują rumianek, lawenda i oczar.

Z dużą rezerwą należy podchodzić do doniesień jakoby coca-cola, roztwór octu, kefir, czy czosnek pozytywnie działały na środowisko wewnętrzne pochwy. Ostrożnie też należy postępować z ziołami, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewne reakcji organizmu na konkretną roślinę.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania irygacji pochwy?

Irygacji dopochwowej nie powinno się wykonywać w czasie menstruacji oraz ciąży. Nie powinny jej też robić dziewczęta aż do odbycia pierwszego stosunku płciowego, ponieważ w czasie irygacji może dojść do przerwania błony dziewiczej. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • https://zielonyzagonek.pl/higiena-miejsc-intymnych-uroda-ziola/

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->