Nowy sklep

już ON-LINE

Czym jest pochwica?

Bolesne skurcze mięśni podczas stosunku czy wizyty u ginekologa? To nie fanaberie czy przewrażliwienie – nawet 3 procent kobiet może cierpieć na tzw. pochwicę.

Spis treści

Pochwicą określa się niezależny od woli skurcz mięśni pochwy uniemożliwiający odbycie stosunku seksualnego lub bardzo go utrudniający. W przypadkach bardzo nasilonych już przy próbach pieszczot czy podczas wizyty u ginekologa pojawiają się bardzo nieprzyjemne, bolesne kurcze mięśni pochwy. Statystyki co do częstości występowania problemu nie są jednoznaczne, mówi się jednak, że problem pojawia się u około 1–3 procent kobiet aktywnych seksualnie.

Skąd się bierze niskie libido?

Jak powstaje pochwica?

W większości przypadków pochwica wiąże się z zaburzeniami osobowości. Duża część pacjentek wykazuje cechy osobowości neurotycznej. Występuje u nich wzmożony poziom lęku, strach przed uszkodzeniem ciała podczas stosunku, bólem czy ciążą.

Bardzo często w wywiadzie kobiety podają traumatyczne zdarzenia seksualne z przeszłości: gwałt, molestowanie seksualne, uraz podczas pierwszego stosunku. Rygorystyczne wychowanie wyniesione z domu, w którym mówiono, że seks jest czymś zbędnym, nieczystym, także może być przyczyną pochwicy.

Czytaj także: Dyspareunia – kiedy seks sprawia ból

Brak porozumienia z partnerem, różnica w oczekiwaniach, niechęć do partnera – to kolejne możliwe przyczyny. Nie sposób pominąć także przyczyn organicznych: owrzodzeń pochwy, grubej błony dziewiczej, niedostatecznego nawilżenia.

 

Reklama

Znajdź pomoc

Niestety, trudno znaleźć dobrego specjalistę, który pomoże wyleczyć pochwicę. Leczeniem zajmują się lekarze seksuolodzy. Wiele przyczyn schorzenia powoduje, że terapia powinna być dobrana indywidualnie. Stosowane są różne metody: leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, psychoterapia.

Czytaj więcej: O zaburzeniach seksualnych bez wstydu

Farmakoterapia najczęściej opiera się na redukcji lęku u pacjentki, a więc stosowaniu leków przeciwlękowych w połączeniu z przeciwbólowymi oraz rozkurczowymi. Coraz większą skuteczność uzyskuje się, stosując tzw. trening funkcjonalny, który polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mających na celu naukę kontroli skurczu mięśni pochwy.

Czytaj również: 10 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową

Czytaj też: Ból podczas stosunku. Co to jest pochwica, dyspareunia i wulwodynia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)