Czym są aminokwasy?

Aminokwasy są pewnymi związkami chemicznymi, które budują każdy ludzki organizm. Są one czymś koniecznym, a bez nich nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie człowieka.
Aminokwasy

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Pokrótce przyjrzyjmy się konkretnym funkcjom aminokwasów w ludzkim organizmie. Można do nich zaliczyć:

  • odpowiedzialne są za gospodarkę hormonalną

  • z aminokwasów zbudowane jest ludzkie DNA

  • biorą udział w produkcji różnych płynów ustrojowych, hormonów, adrenaliny, insuliny jak również neuroprzekaźników

  • odpowiadają za regenerację komórek

  • odpowiadają za rozbudowę masy mięśniowej

  • biorą udział w metabolizmie węglowodanów oraz tłuszczów

Aminokwasy są składnikiem, który jest bardzo często jest wymieniany przez sportowców jako podstawowy składnik ich diety.

Podział aminokwasów

Mówiąc o aminokwasach, należy wskazać na ich podstawowy podział. Mówimy zatem o aminokwasach egzogennych oraz endogennych. Te pierwsze są znacznie ważniejsze dla ludzkiego organizmu z uwagi na to, że nie jest on w stanie ich samodzielnie wytworzyć. W przypadku aminokwasów endogennych, wskazujemy na to, że organizm może je samoistnie wytworzyć z innych składników.

Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy są kojarzone ze sportowcami. Jedna z kluczowych odżywek dla sportowców to właśnie aminokwasy. Możemy w tym miejscu wskazać na leucynę, na izoleucynę oraz na walinę. To grupa trzech egzogennych aminokwasów, które tworzą jeden suplement o nazwie BCAA. Poza tymi aminokwasami, sportowcy również często sięgają po glutaminę. W odróżnieniu od trzech poprzednich, tutaj mamy do czynienia z aminokwasem endogennym. Mimo tego, że ludzki organizm jest w stanie samodzielnie ją wytworzyć, to bardzo często sportowcy po nią sięgają w postaci suplementu diety. Odpowiedzialna jest ona w głównej mierze za regenerację po treningu jak również jest stosowana po to, aby ograniczyć zjawisko katabolizmu mięśniowego.

Poza wymienionymi, mamy jeszcze kilka innych aminokwasów egzogennych, do których będziemy zaliczać argininę, fenyloalaninę, histydynę, lizynę, metioninę, tryptofan, treoninę. W przypadku argininy oraz histydyny, należy wskazać na to, że są to aminokwasy względnie egzogenne. Co to oznacza? Chodzi o to, że ich ilość, która jest wytwarzana przez organizm, jest wystarczająca w odniesieniu do osób dorosłych. W przypadku organizmu rozwijającego się ta ilość może okazać się niewystarczająca. Zarówno w odniesieniu do sportowców jak i innych osób, należy podkreślić to, że głównym źródłem owych aminokwasów jest pożywienie. Ważne jest zatem to, aby dbać o codzienną dietę, w której aminokwasy powinny być obecne. Żadne aminokwasy w postaci suplementów na pewno nie okażą się skuteczne jeśli oczywiście nie będziemy stosowali dobrej, bogatej w składniki odżywcze diety. To właśnie w owej diecie przede wszystkim aminokwasy muszą być obecne.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->