Porady

Czym się różni lęk od strachu?

2012-05-22

Lęk i strach są podobne. Różni je przyczyna powstawania

Z pozoru oba pojęcia wydają się określać te same uczucia. Tak naprawdę jednak różni je przyczyna  powstawania. Strach to uczucie zupełnie dla nas naturalne, które odziedziczyliśmy po przodkach. Pojawia się jako sygnalizator zagrożenia życia np. w sytuacji kiedy na naszej drodze pojawia się realne niebezpieczeństwo. Nasi przodkowie, którzy musieli walczyć o przetrwanie dzięki tej właśnie emocji mieli szansę uniknąć zagrożenia np. salwując się ucieczką przed drapieżnikiem. To właśnie strach powoduje w naszym organizmie wydzielanie różnych substancji, które wprawiają nasz organizm w stan gotowości. Adrenalina, która wytwarzana jest właśnie w sytuacji stresowej  wywołuje np. przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie oskrzeli, rozszerzeniem źrenic, napięcie mięśni czyli odruchy mające pomóc nam w ucieczce i walce. Tak więc strach jest uczuciem potrzebnym. Działa na nas mobilizująco. Pobudza nas do podjęcia właściwej decyzji w trudnej i niecodziennej dla nas sytuacji. Smiało  możemy powiedzieć, że strach jest pożyteczny.

Lęk

Inaczej sytuacja ma się z lękiem. Ten w odróżnieniu od strachu dotyczy sytuacji irracjonalnych i nie jest wywołany realnym zagrożeniem, a tylko uczuciem wywołanym przez nasz umysł. Objawia się często jako stan oczekiwania na bliżej nieokreślone, nieprzyjemne doświadczenie. Stany lękowe objawiają się uczuciem niepokoju, napięcia i skrępowania. Związane są z różnymi zaburzeniami takimi jak nerwice, psychozy czy depresja. Bardzo często lękowi towarzysza objawy somatyczne takie jak:

  • pocenie się
  • napięcie mięśniowe
  • bóle i zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • mrowienie kończyn
  • problemy z oddychaniem
  • moczenie
  • zasłabnięcia bez utraty przytomności
  • biegunki

Lękowi towarzyszy zwykle obniżenie nastroju oraz spadek aktywności.

Lęku nie można całkowicie usunąć, ale można  wpływać na czynniki lękotwórcze, które najczęściej powstają w sytuacjach domowych, szkolnych lub miejscu pracy. Niezastąpiona jest w tym przypadku psychoterapia. W sytuacji kiedy stany lękowe są tak zaawansowane, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie równolegle z psychoterapią stosuje się leki psychotropowe. W przypadku pojawienia się reakcji lękowych powinniśmy jak najszybciej udać się do neurologa lub psychiatry, który zastosuje odpowiednia terapię.