Nowy sklep

już ON-LINE

Czym zajmuje się ortodonta i czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty?

Śnieżnobiałe, zdrowe i równiutkie zęby to marzenie wielu osób. Nie wszystkim jednak dane jest idealne uzębienie. Często, z powodu wad wrodzonych, złego leczenia dentystycznego lub jeszcze innych schorzeń, zęby rosną nierówno lub wykrzywiają się w wyniku stłoczenia. Zaniedbywanie wad zgryzu może prowadzić do wielu komplikacji, z którymi borykać możemy się później przez całe życie. Jak się przed nimi ustrzec? Udać się do ortodonty!
Kobieta u dentysty

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz nieprawidłowo ustawionych zębów. Higiena krzywych zębów lub zębów za bardzo oddalonych od siebie jest zdecydowanie trudniejsza, a tym samym zęby są bardziej podatne na próchnicę i choroby przyzębia, np. paradontozę. Dodatkowo krzywe zęby mogą obciążać mięśnie żwacze, co objawia się zwykle trudnymi do uśmierzenia bólami głowy, szyi, barków, a nawet pleców. Stłoczone i nieprawidłowo ustawione zęby mogą powodować wady wymowy, a ponadto wyglądają nieestetycznie, wpływając negatywnie nie tylko na nasz wygląd, ale także na psychikę i powodując zachwiania samooceny. Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia stan zdrowia jamy ustnej i jej wygląd, ale przede wszystkim daje większą szansę na zachowanie zębów do końca życia.

 

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne możemy podzielić na stałe oraz ruchome, tzn. takie, które zakładamy jedynie na kilka godzin dziennie. Zasada działania obydwu typów tych urządzeń ortodontycznych jest podobna – poprzez delikatny ucisk na zęby i szczękę, zmuszają one nieprawidłowo ustawione zęby do przemieszczenia się, w ten sposób korygując ich nieprawidłowe położenie. Należy jednak pamiętać, że efekty nie przychodzą od razu, a skuteczność aparatów jest uzależniona od stopnia nasilenia problemu ortodontycznego. Więcej informacji na temat aparatów ortodontycznych znaleźć można w artykule: „Aparat ortodontyczny – co musisz wiedzieć przed jego założeniem?”.

Reklama

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty to przede wszystkim dokładny wywiad lekarski. Lekarz poprosi o dokumentację medyczną i zada wiele pytań. Następnie przejdzie do badania. Przed pierwszą u lekarza ortodonty warto zadbać o swoje zęby. Dokładne mycie to podstawa nie tylko ze względów higienicznych. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić również aktualny stan zdrowia jamy ustnej. Przed założeniem aparatu konieczne będzie wyleczenie wszystkich zębów, dlatego dobrze jest przed wizytą u ortodonty poddać się przeglądowi u stomatologa i w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć leczenie ubytków. Jeśli pacjent posiada aktualne badania obrazowe jamy ustnej, np. zdjęcia rentgenowskie lub tomografię 3D, warto je zabrać ze sobą.

Wybierając gabinet ortodontyczny, należy zdecydować się na taki, który cieszy się nienaganną opinią zadowolonych pacjentów. W Warszawie znaleźć można wiele przychodni, jednak szczególnie polecamy jest gabinet stomatologiczny Niebo-Dent. Więcej informacji na temat oferowanych zabiegów oraz ich cen znaleźć można na stronie: https://www.niebodent.pl/pl/dobry-ortodonta.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)