string(8) "szukanie" Czynniki, jakie wpływają na płodność

Czynniki, jakie wpływają na płodność

Lekarze szacują, że problemy z płodnością dotykać mogą nawet 20 proc. par, które starają się o dziecko. Z tego też powodu niepłodność często zaliczana jest do schorzeń cywilizacyjnych.

Spis treści

Najważniejsze u kobiety hormony płciowe to estrogeny i progesteron. To właśnie estrogeny odpowiadają za rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych u kobiet, za przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, przygotowanie sutka do produkcji mleka, zwiększenie libido, dobry stan emocjonalny kobiety, jędrność tkanek. Progesteron z kolei przyczynia się do cyklicznych zmian błony śluzowej macicy, powoduje wzrost temperatury ciała, zmienia parametry śluzu szyjkowego tak, że ten staję się gęsty i nieprzepuszczalny dla plemników. Androgeny – „męskie hormony” występują także w niewielkim stężeniu u kobiet. Skutkiem ich działania jest rozwój masy mięśniowej, zwiększenie libido, rozwój owłosienia męskiego typu (np. w zespole policystycznych jajników).

Plemniki a płodność

Mężczyzna jest zdolny do zapłodnienia praktycznie od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do starości. Jak wcześniej wspomniano, produkcja komórek płciowych podlega regulacji hormonalnej. Plemniki produkowane są w jądrach. Cały proces trwa ok. 12 tygodni. Dojrzałe plemniki magazynowane są w najądrzach. W skład męskiego nasienia poza plemnikami wchodzi wydzielina gruczołów cewkowych, gruczołu krokowego. Pełni ona funkcję odżywczą. Do uwolnienia nasienia, czyli ejakulacji, dochodzi podczas stosunku płciowego (nasienie zostaje zdeponowane w pochwie) lub w czasie masturbacji – najczęściej w momencie osiągnięcia orgazmu. Ale nasienie to nie tylko plemniki! Dlatego sama ejakulacja nasienia nie oznacza, że mężczyzna jest płodny.

Poniżej przedstawiono parametry, jakie bierze się pod uwagę przy ocenie nasienia oraz ich normy (na podstawie wytycznych WHO z 2010 r). Jeżeli któryś parametr znajduje się poniżej normy, nie oznacza to, że mężczyzna jest niepłodny (może jednak wskazywać na to, że szansa na zapłodnienie jest mniejsza).

  • Objętość ejakulatu – >/= 1,5ml
  • Liczba plemników w 1ml ejakulatu – >15mln/ml
  • Liczba plemników w ejakulacie (ważniejsza niż ilość w 1ml) – >39mln
  • Żywotność – >58% żywych plemników
  • Ruch postępowy + ruch w miejscu – >/= 40% ruchliwych plemników
  • Ruch postępowy – >= 32% ruchliwych plemników
  • Morfologia (budowa plemnika) – >/= 4% prawidłowych form
  • pH – >/= 7,2
  • Zawartość leukocytów – <1mln w 1 ml ejakulatu

Warto zaznaczyć, że nowe wytyczne WHO doprowadziły do „upłodnienia” część mężczyzn poprzez wprowadzenie mniej rygorystycznych wartości referencyjnych (przykładowo w starych wytycznych objętość ejakulatu wynosiła >= 2ml, a morfologia >= 15%).

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij