Czytania książek dzieciom zwiększa aktywność mózgu

Czytania książek dzieciom zwiększa aktywność mózgu
Czytanie ma ogromny wpływ na kształtowanie naszego mózgu oraz tego, jak postrzegamy świat. Badania prowadzone na temat aktywności mózgu podczas czytania dowodzą, że gdy małemu dziecku czyta się bajeczki na dobranoc, mózg żywi się tymi informacjami, gromadzi je i przetwarza. Proces czytania wpływa na to, jak będzie się zachowywał w przyszłości.

Badania wykazują, że lektura książek z wartką akcją zwiększa aktywność kory skroniowej w lewej półkuli mózgu. Jest to obszar odpowiedzialny za przetwarzanie i analizę znaczenia komunikatów językowych. Pobudzone zostają również obszary płata ciemieniowego, odpowiedzialnego za koordynację ruchową i przetwarzanie bodźców dotykowych. Jakie korzyści oznacza dla nas zwiększona aktywność tych obszarów mózgu? Na pewno lepsze funkcjonowanie w sytuacjach społecznych, łatwiejsze odgadywanie intencji innych ludzi i większą empatię.

Przeczytaj także: Ćwicz swój umysł

Jak sprawić, aby dziecko pokochało książki?

Nie jest sztuką nauczyć dziecko liter, słów i łączenia ich w zdania. Natomiast nauczenie go zamiłowania do książek jest procesem, który powinniśmy rozpoczynać dużo wcześniej, nim samo potrafi czytać. Warto poznać kilka sposobów, jak uczyć dziecko miłości do książek.

1. Na początku wybieraj książki z dużymi literami, wesołymi ilustracjami oraz kolorowymi, ale mało skomplikowanymi obrazkami. Teksty powinny być bardzo krótkie i proste. Małe dziecko lubi książki rymowane, a proste wierszyki z rymem sprawiają dziecku radość. Ale nie ograniczaj się tylko do wierszyków, warto dość szybko wprowadzić krótkie opowiadania.

2. Wiele dzieci nie potrafi się skupić na tekście, ale wytrwałość rodziców na pewno zostanie nagrodzona. Ciesz się nawet wtedy, gdy uda ci się przeczytać choć kilka stron.

3. Spraw, aby czytanie stało się rytuałem, na przykład przed snem.

4. Nie czytaj monotonnie. Bądź aktorem, który wyraża emocje podczas czytania.

5. Powtarzaj, ponieważ małe dziecko uwielbia słuchać tej samej bajki czy wiersza wiele, wiele razy.

6. Dawaj dobry przykład – czytaj sam, aby dziecko mogło cię naśladować.

7. Wprowadź dziecko w świat baśni. Zadawaj pytania typu: „Jak myślisz, co mogło zdarzyć się później?”, „Dlaczego smok tak postąpił?  Takie pytania pobudzą wyobraźnię dziecka i na pewno łatwiej nauczy się skupiać na tekście.

Beata Borys

Przeczytaj także:

Naucz małe dziecko myśleć i czuć

Zabawy, które uczą!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA