Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, wraz z dniem 1 września ma zostać wcielony w życie projekt całkowicie bezpłatnych leków refundowanych.
Poza lekami znajdą się tam również wyroby medyczne, jak i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Ustawa została uchwalona 16 kwietnia 2020 r.
Reklama
Darmowe leki dla ciężarnych – komu przysługują?
Kto będzie mógł skorzystać z darmowych leków? Uprzywilejowane zostaną wszystkie kobiety od momentu, gdy zostanie u nich stwierdzona ciąża. Co ważne, będą mogły również skorzystać z programu kobiety, które korzystały z zapłodnienia metodą in vitro.
Dodatkowo, tak samo jak było to do tej pory, ciężarna nie będzie musiała ponosić kosztów leków, które otrzyma w szpitalu podczas porodu.
Ponadto, każda kobieta – włącznie z tymi, które nie mają ubezpieczenia – będzie mogła przez 6 tygodni (połóg) korzystać z prawa do darmowej opieki zdrowotnej, na takich samych warunkach, jak osoby ubezpieczone.
Reklama
Jakiego rodzaju leki będą darmowe?
Na liście leków darmowych znajdą się preparaty objęte decyzją o refundacji, będące niezbędne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych, które są wynikające z ciąży.
W praktyce oznacza to, że uprzywilejowanie nie będzie obejmowało:
- leków pełnopłatnych,
- suplementów diety,
- leków, które nie mają związku z ciążą;
Reklama
Lista darmowych leków dla ciężarnych
Jakie dokładnie leki znajdą się na liście? Łącznie ma być to 114 propozycji, jednak należy mieć na uwadze, iż w wielu przypadkach będą to te same preparaty, ale o innych dawkach.
Na liście darmowych leków dla ciężarnych znajdą się:
- progesteron – tabletki podjęzykowe i dopochwowe,
- metoprolol;
- lewotryoksyna (również Euthyrox i Letrox);
- dalteparyna;
- nadroparyna;
- insuliny;
- enoksaparyna;
Co trzeba zrobić, by skorzystać z refundacji?
By móc skorzystać z darmowych leków wystarczy, że ciężarna będzie posiadała dokument, który potwierdza ciążę. Może wystawić go m.in. położna czy ginekolog.