Nowy sklep

już ON-LINE

Demencja starcza

Demencja jest to obniżenie sprawności intelektualnej spowodowane uszkodzeniami mózgu. Wbrew obiegowej opinii demencja nie jest typowym objawem starzenia się organizmu. Osoby towarzyskie i optymistyczne rzadziej zapadają na demencję starczą.

Spis treści

Demencja ( łac. dementia) jest to obniżenie sprawności intelektualnej spowodowane uszkodzeniami mózgu. Wbrew obiegowej opinii demencja nie jest typowym objawem starzenia się organizmu. Jak dotąd nie ustalono jednoznacznej przyczyny choroby. Na pewno na obniżenie sprawności umysłowej wpływa wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Demencja najczęściej dotyka jednak osoby w podeszłym wieku.

Czytaj też: Pielęgnacja osób starszych na co dzień

Objawy demencji

U różnych osób choroba może objawiać się w inny sposób. Sam chory lub rodzina mogą najpierw zauważyć zmiany zachowania lub upodobań. 
Jednym z pierwszych objawów są zaburzenia pamięci. Chory może świetnie i ze szczegółami pamiętać sytuacje sprzed kilku czy kilkunastu lat, ale nie pamięta co działo się  z nim wczoraj. Z czasem zapomina nazwisk, adresu zamieszkania, myli osoby z najbliższego otoczenia. W stadium zaawansowanym może dojść do zaniku tożsamości, czyli niemożności przypomnienia sobie kim się jest.
Osoby cierpiące na demencję bardzo często skarżą się na złe samopoczucie. Wykazują niechęć do wykonywania zajęć, które w przeszłości sprawiały im radość. Często też skarżą się na bóle i zmęczenie. Są apatyczne i zagubione.
Osoba dotknięta demencją może mieć problemy w kontaktach międzyludzkich, nie radzić sobie z wykonywaniem zwykłych czynności w pracy czy  w domu. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty zdolności wykonywania czynności fizjologicznych. Chory zapomina jak się poruszać, siedzieć czy załatwiać potrzeby fizjologiczne.
 
 

Leczenie demencji

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy wskazujące na demencję najlepiej jak najwcześniej udać się do lekarza żeby zdiagnozować chorobę i ocenić stopień jej zaawansowania. 
Lekarz, który podejrzewa u pacjenta demencję powinien skierować go na tzw. test Wechslera. To test psychologiczny pokazujący możliwości poznawcze osoby badanej. Ponieważ demencja jest chorobą postępującą im wcześniej się ją zdiagnozuje i zastosuje odpowiednie leczenie tym szybciej uda się zahamować jej rozwój. 
Jeśli diagnoza potwierdzi demencję lekarz najprawdopodobniej zaleci leki z grupy inhibitorów acetyloholinesterazy. To substancje, które są odpowiedzialne za zwiększenie ilości przekaźnika sygnałów mózgowych czyli acetylocholiny. W leczeniu demencji stosuje się też rywastygminę, donepezil i galantaminę, które mają poprawiać pamięć. Choć mają podobne działanie wykazują też istotne różnice. Dlatego nie należy się zniechęcać jeśli przepisany przez lekarza lek nie zadziała na chorego. Warto wtedy wypróbować inny, który może okazać się bardziej skuteczny. 
Leki te wykorzystywane są też w leczeniu choroby Alzcheimera. Różnica między tymi chorobami jest taka, że w przeciwieństwie do chorych na demencję osoby cierpiące na chorobę Alzcheimera poza problemami z pamięcią mają też zaburzenia mowy. 

Reklama

Opieka nad osobą chorą na demencję

Opieka nad chorym na demencję to duże wyzwanie. Wymaga od opiekuna przede wszystkim odporności psychicznej i cierpliwości. Opiekun musi pamiętać, że osoba cierpiąca na demencję jest jak dziecko. Wymaga ciągłej uwagi i opieki. Trzeba ją wspierać w wykonywaniu najprostszych czynności i sprawdzać czy nie zapomniała np. o wyłączeniu gazu czy zdjęciu garnka z palnika. Trzeba też nieustannie pilnować czy chory nie wybrał się samodzielnie na spacer, bo w jego trakcie może się zgubić i mieć problem z powrotem do domu. Nie wolno okazywać choremu zniecierpliwienia, bo to nie jego wina, że choruje i zdany jest na łaskę innych. Osoba cierpiąca na demencję powinna czuć akceptację i zrozumienie ze strony otoczenia i wiedzieć, że zawsze może liczyć na pomoc najbliższych.
Jeśli rodzina nie jest w stanie z jakich względów opiekować się osobą cierpiącą na demencję, powinna znaleźć dla chorego ośrodek opiekuńczy, w którym zostanie on otoczony specjalistyczną opieką. W żadnym razie chory na demencje nie może być pozostawiony samemu sobie.
bm

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)