Depresja podwaja ryzyko zawału

Osoby z depresją dłużej regenerują się po wysiłku, są mniej odporne na stres i częściej występują u nich zawały serca.

depresja,37386.html">Depresja może mieć poważniejsze konsekwencje dla zdrowia ludzkiego organizmu niż sądzono - wynika z najnowszych danych. W porównaniu częstotliwości występowania zawałów serca znacznie gorzej od ludzi bez depresji wypadają ci z problemami natury psychologicznej.

Do niedawna powyższa zależność nie została dokładnie sprawdzona. Niedawno badania w tym zakresie prowadzono na Uniwersytecie Concordia w Montrealu (Kanada). Wykazano w nich, że regeneracja mięśni po ostrym treningu następuje wolniej u osób z depresją. Wnioski z badań wskazują także, że występujący przy depresji duży stres powoduje dysfunkcję organizmu. W podsumowaniu badań zaznaczono, że to właśnie on wpływa znacznie na powstawanie chorób serca - a zwłaszcza zawałów.

Czytaj też: Co to jest depresja?

Depresja -> stres -> zawał

W badaniach wzięło udział 886 osób ze średnią wieku 60 lat. U 5 proc. uczestników zdiagnozowano depresję. W trakcie testów w warunkach skrajnych rejestrowano ich ciśnienie krwi i tętno. Te wyniki porównano z wynikami osób bez zdiagnozowanej depresji.

Okazało się że powrót tętna i ciśnienia krwi po dużym wysiłku do normalności był krótszy u osób bez depresji. Zauważone "opóźnienie" u osób z depresją wskazuje na małą odporność na stres. Ten z kolei jest jedną z najczęstszych przyczyn zawałów.

Psychophysiology

Zobacz: Żywienie w zawale mięśnia sercowego

Sprawdź: Jak poradzić sobie z depresją?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA