Nowy sklep

już ON-LINE

Depresja poporodowa ojca – temat tabu

Tata z depresją? Przecież to kobiety zachodzą w ciążę, to one rodzą i w przeważającej większości przypadków zajmują się dziećmi. Skąd zatem miałaby się brać depresja poporodowa u ojca?
 

Czekałeś na wielką przygodę życia, tymczasem niemal z dnia na dzień zmieniły się twoje priorytety, relacje z partnerką, przybyło obowiązków i ubyło wolnego czasu. Jeśli do tego wszystkiego czujesz się permanentnie znużony, masz problemy z zasypianiem, apetytem, pojawiają się zmienność nastrojów, agresja albo nawet myśli samobójcze – powinna ci się włączyć czerwona lampka. Być może, drogi tato, nie chodzi tu bowiem o zwykłe przemęczenie, a poporodową depresję.

Czytaj więcej: depresja,33648.html" style="line-height: 20.8px;">Co to jest depresja?

O tym, jak kobiety radzą sobie ze stresem związanym z pojawieniem się nowego członka rodziny, dowiedzieć się nietrudno – przeprowadzono na ten temat dziesiątki badań i napisano jeszcze więcej artykułów. Niestety, w przypadku ojców ta kwestia jest tematem niemal dziewiczym. Do niedawna symptomy depresji u ojców były trywializowane i klasyfikowane przez bliskich jako chwilowy spadek samopoczucia czy zwykłe znużenie wynikające z uciążliwej opieki nad dzieckiem. Tymczasem u mężczyzn depresja poporodowa występuje częściej niż nam się wydaje – cierpi na nią co dziesiąty świeżo upieczony ojciec.

Dla mężczyzny, który wstydzi się swoich uczuć, nie mówi o nich i nie prosi o wsparcie, depresja poporodowa może zakończyć się nawet rozwodem. Co zatem powinni wiedzieć ojcowie, by również mogli cieszyć się z tacierzyństwa?

Czytaj więcej o: Depresja po porodzie

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Depresja u mężczyzn

  • Na depresję poporodową cierpią częściej mężczyźni, którzy mają pierwsze dziecko

Prawda – według badań naukowców z Eastern Virginia Medical School w Norfolk depresja poporodowa częściej dotyczy mężczyzn, którzy debiutują w roli ojca. Statystycznie pojawia się między 3. a 6. miesiącem życia dziecka – ojcowie są wtedy częściej podenerwowani, uciekają od obowiązków w domu, popadają np. w pracoholizm lub alkoholizm.

  • Mężczyzna z depresją poporodową poradzi sobie lepiej niż kobieta

Fałsz – może być wręcz odwrotnie, głównie dlatego, że ojcowie z depresją poporodową rzadziej niż kobiety otrzymują fachową pomoc. Zamiast udać się do lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym, szukają wsparcia u żon, które nie mogą poświęcić im tyle czasu co przed narodzinami dziecka. Nie chcąc z kolei wyjść w oczach rodziny na osoby niedojrzałe, mężczyźni nie przyznają się do swoich problemów.

  • Za depresję u mężczyzn odpowiadają hormony

Prawda – istnieją badania, zgodnie z którymi depresja u mężczyzn wynika ze zmian hormonalnych, a dokładnie – znacznego obniżenia poziomu testosteronu, jaki wydziela ich organizm (proces ten ma pomóc zapewnić nawiązanie dobrych relacji z dzieckiem i pomóc w opiece nad rodziną).

  • Depresja ojca nie wpływa na rozwój dziecka

Fałsz – mężczyźni cierpiący na depresję poporodową częściej wykorzystują kary cielesne w wychowaniu, rzadziej natomiast dbają o rozwój emocjonalny dziecka. Skutek? Kilkuletnie dzieci, których ojcowie zmagają się z chorobą, cierpią na więcej zaburzeń psychicznych niż rówieśnicy.

  • Depresja poporodowa matek może przyczyniać się do depresji poporodowej ojców

Prawda – ryzyko zachorowania u mężczyzn jest o 50 proc. większe, jeśli na depresję poporodową cierpią też ich partnerki.

Na depresję poporodową taty wpływać może także niewyspanie, zmiana rytmu dnia, ale też odstawienie na boczny tor – ojcowie żalą się, że po urodzeniu dziecka (ale także już w czasie ciąży) kobiety są tak pochłonięte nową sytuacją w życiu, że nie interesują się problemami partnerów. Trudno też mężczyznom zmierzyć się ze społecznymi oczekiwaniami wobec roli ojca – depresja stawia bowiem pod znakiem zapytania zaradność i ich odporność na stres.

Niezawodnym sposobem na walkę z takim stanem rzeczy jest szczera rozmowa z partnerką, mówienie o swoich uczuciach, a także odpoczynek i znalezienie chwili dla siebie. Jeśli problem leży jednak głębiej, konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy poradni psychologicznej.

Czy wiesz, że: Depresja - zabija codziennie 16 Polaków

Czytaj też: Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych DDD - jakie mają cechy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)